پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

سومار بهترین جایگزین برای مرز پرویزخان است

siman2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

کیوان کاشفی در نشست خبری که به مناسبت روز ملی صادرات در محل اتاق کرمانشاه برگزار شد، از صادرات یک میلیارد دلار کالا از مرزهای استان طی شش ماهه امسال خبر داد.وی با بیان اینکه این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کمتر شده، اظهار کرد: معمولا رونق مرزهای استان در شش ماهه دوم سال بیشتر است و امیدواریم در این مدت کاهشی که در ابتدای سال داشتیم، جبران شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از دلایل کاهش صادرات استان طی این مدت نیز یاد کرد و افزود: بخشی از این کاهش ناشی از قوانین عراق و وضع تعرفه برای کالاهای صادراتی خصوصا سیمان است که این تعرفه‌ها رقابت را برای کالاهای ایرانی دشوار کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: به علاوه در گذشته عمده صادرات ما از طریق مرز پرویزخان صورت می‌گرفت و از منطقه کردنشین به سایر نقاط عراق گسیل می‌شد، اما اکنون دولت عراق نواری بین منطقه کردنشین و دولت مرکزی قرار داده و در این نوار دوباره کالاهای ورودی را چک می‌کند که معطلی و هزینه زیادی برای تجار به همراه دارد.

به گفته نماینده بخش خصوصی استان کرمانشاه، اکنون تجار به این نتیجه رسیده‌اند که صادرات از مرزهای عربی برای آنها بهتر است و اقبال به سمت این مرزها بیشتر شده است.

کاشفی گفت: ممکن است دیگر مرز پرویز خان محوریتی که در صادرات به کشور عراق داشته را نداشته باشد و از همین رو باید مرز دیگری به سرعت جایگزین آن شود.

وی مرز “سومار” را بهترین گزینه برای مرز پرویزخان دانست و یادآوری کرد: این مرز هم ظرفیت توسعه صادرات را دارد و هم مسیر آن نزدیک است، فقط کمی باید روی زیرساخت‌های ارتباطی آن کار شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه اظهار کرد: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری‌هایی که یپش از این به سمت مرز پرویزخان بوده باید به سمت مرز سومار سوق داده شود تا به زودی شاهد باشیم که مرز سومار سومین مرز رسمی استان با کشور عراق شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه توجه به توسعه بازارهای هدف را نیز ضروری خواند و عنوان کرد: اکنون ۹۰ درصد هدف صادراتی ما عراق است و فقط ۸ تا ۱۰ درصد به نقاط دیگر صادرات داریم. این در حالی است که ۹۵ درصد معاملاتی که با عراق انجام می‌دهیم به روش‌های سنتی است نه از طریق گشایش L.C و … و عراق یکی از پرریسک‌ترین کشورهای برای تجارت است و ابزار قانونی چندانی نیز برای گرفتن حق تجار وجود ندارد.

نماینده بخش خصوصی استان کرمانشاه در خصوص مشکلات صادرات سیمان به عراق با بیان اینکه قیمت سیمان ایرانی در عراق بسیار پایین و در حد ۴۸ دلار بود، عنوان کرد: کل بازار سیمان در عراق مربوط به سیمان ایران بود و سیمان خود این کشور با قیمت ۷۰ تا ۸۰ دلار فروخته می‌شد.

کاشفی اظهار کرد: این کشور برای حمایت از تولید خود تعرفه‌های واردات سیمان را بالا برد و در گذشته هم هفت بار این کار را انجام داده بود که آنها را با لابی منصرف کردیم، اما این بار بسیار مصر هستند.

وی راهکار برون رفت از این مشکل را صادرات کلینکر دانست و تاکید کرد: به نظر می‌رسد اگر امنیت در سوریه برقرار شود می‌توان به صادرات سیمان برای این کشور هم فکر کرد.

وی در پایان گفت: آئین گرامیداشت صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه ۱۲ آبان ماه برگزار خواهد شد و برای اولین بار تمبر یادگاری با عکس و ‌نام‌خود صادرکنندگان برای آنها تهیه شده است که رونمایی می شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید