سنگ آهن در بورس کالا

madan1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

علیرضا سیاسی راد افزود: اگر به صورت دقیق تر بخواهم توضیح دهم، براساس تبصره ماده ۲ آیین نامه اجرایی ماده ۳۷قانون رفع موانع تولید، برای کالاهای پذیرش شده در بورس کالا، مازاد عرضه تنها براساس فرآیند عرضه و تقاضا کالا در رینگ داخلی بورس کالا تعیین می شود، به گونه ای که اگر پس از عرضه در سه نوبت متوالی به قیمت متناسب، تقاضا وجود نداشته باشد، مازاد عرضه احراز می شود.
سیاسی راد افزود: همچنین برای سایر کالاهای مازاد عرضه مبتنی بر تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسب مورد با کسب نظر وزارت جهاد کشاورزی و اتاق های بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران و تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود؛ بر این اساس در صورتی که سنگ آهن در ۳ بار عرضه متوالی تقاضا نداشته باشد، می تواند مجوز صادراتی دریافت نماید.

دبیر کل تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران ادامه داد: بر همین اساس پس از گفت و گوها و برگزاری نشست های متعدد، تصممیم گرفته شد از آنجایی که رینگ داخلی بورس کالای ایران در حوزه کشف قیمت مناسب و شفافیت عملکردی موفق داشته است، بر همین اساس سنگ آهن به عنوان یکی از کالاهای کلیدی می تواند از طریق بورس کالا عرضه گردد.

آزمون آزمایشی مهندسی مواد 10 مرحله آزمون حضوری در سراسر ایران

به گفته سیاسی راد، نکته مثبتی که در خصوص عرضه سنگ آهن در بورس کالا وجود دارد این است که فولادسازان نیز به طور مستمر محصول خود را در بورس کالا عرضه می کنند و در حال حاضر این صنف خریدار اصلی سنگ آهن در بازار داخل کشور است و از آنجا که تمام ابزارها برای کشف منصفانه قیمت در بورس در اختیار است، در نتیجه باید از این فرصت استفاده کرد.

دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در پاسخ به این سوال که عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا چه مزیت هایی برای این صنعت به دنبال خواهد داشت؟ گفت: با عرضه همه جانبه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا سه هدف اصلی در این صنعت همسو با اهداف مهم سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور محقق می شود که «جلوگیری از خام فروشی»، «تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی» و «حضور موفق در بازارهای جهانی» سه هدف مذکور هستند.

یک درخواست از بورس کالا
دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در خصوص سازوکار بورس کالا عنوان کرد: تولیدکنندگان با ساز و کار بورس کالا آشنایی دارند و از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد، حتی عرضه سنگ آهن در بورس کالا در جهت بهبود اوضاع نقدینگی در شرایط نابسمان کنونی است؛ در این بین تنها مشکل خریدارهای کوچکتری هستند که در معرض عوارض قرار دارند و همچون خریداران اصلی آشنایی چندانی با بورس کالا ندارند، بر همین اساس از بورس کالا این تقاضا را داریم که تا حد امکان همکاری های لازم را جهت ورود این خریداران به بورس داشته باشد تا شرایط خرید آنها از بورس مهیا شود.

سیاسی راد معتقد است، بورس کالا بازاری قانونمند و شفاف بوده که طی سال های اخیر توانسته با ایجاد مکانیسم های هدفمند، فرصت های مناسبی را در اختیار صنعتگران قرار دهد که از طریق این بازار می توان در جهت استفاده تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از ابزارهای نوین مالی که به تامین مالی و سهولت در معاملات منجر می شود، حرکت کرد.

وی در پایان افزود: بهتر است علاوه بر سنگ آهن تمام کالاهایی که قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند، قبل از صادرات در این بازار عرضه شود تا هم کشف قیمت منصفانه برای ین محصولات صورت بگیرد، میزان عرضه، تقاضا و نیاز واقعی به واردات و صادرات مشخص شود و هم با ارائه ابزارهای مناسب جهت مدیریت ریسک ناشی از نوسان قیمت ها، روند معاملات برای خریداران تسهیل گردد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید