از بهمن هم میشه قبول شد

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در زنجیره فولاد کردستان

بازار جهانی فولاد در هفته گذشته چگونه بود؟

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: با آغاز تاسیس شرکت فولاد کردستان نوید توسعه و پیشرفت فولادی در این استان نواحته شد.
کردستان با زنجیره فولاد در مسیر توسعه قرار گرفت

مهدی کرباسیان در آیین آغاز ثبت شرکت سرمایه گذاری فولاد کردستان با هدف اجرای زنجیره فولاد در این استان اظهار کرد: این زنجیره با یک میلیارد دلار سرمایه گذاری و با افق اشتغالزایی مستقیم یک هزار نفر و غیرمستقیم سه تا چهار هزار نفری اجرا می شود که مرحله اول آن طی ۲ تا سه سال به سرانجام می رسد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی گفت: این شرکت با مشارکت سه شرکت خصوصی صبانور فولاد، کیمیا معادن سپاهان و شرکت معدنی امداد کردستان با همکاری امیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) اجرا می شود که از امروز شکل گرفته و فعالیت خود را آغاز می کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه اکتشاف معدن، کنسانتره، گندله سازی، آهن اسفنجی و شمش فولاد مراحل ایجاد زنجیره فولاد است اضافه کرد: این شرکت فعالیت خود را در حوزه معدن شروع کرده و هم اکنون گام در مسیرتولید کنسانتره و گندله آهن در شهرستان های قروه و بیجار گذاشته که از گام های پایه ای و اولیه تکشیل زنجیره فولاد است.

کرباسیان گفت: این شرکت در مرحله اول فعالیت های خود تولید حدود ۶۰۰ هزار تن تولید کنسانتره و گندله را مورد هدف قرار داده و توسعه تولید این شرکت به میزان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن هدف گذاری شده است.

وی همچنین از انجام مراحل ثبت شرکت فولاد کردستان در این استان خبر داد و گفت: مرحله اول این طرح طی ۲ تا سه سال انجام می شود که برنامه سازمان ایمیدرو بهره برداری از ۲ تا سه کارخانه در پایان مرحله اولیه است تا مقدمات ایجاد سایر مراحل زنجیره فولاد در استان باشیم.

وی اظهار کرد: کردستان یک استان معدنی است و عملیات اکتشاف به طور وسیع در آن انجام شده که شرکت فولاد کردستان تا کنون ۲ هزار کیلومترمربع از سه هزار کیلومترمربع برنامه هدفه خود را مورد اکتشاف قرار داده و بقیه نیز در تابستان سال ۹۷ انجام می شود.

وی فعالیت این شرکت را پیش زمینه ایجاد صنایع پایین دستی اعلام کرد و گفت: جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال در زمینه فعالیت های معدنی از اهداف این طرح است.

وی با اشاره به اینکه در تکمیل زنجیره فولاد کردستان از توان سرمایه گذاران خارجی نیز استفاده می شود اضافه کرد: هم اکنون یک شرکت چینی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده که در صورت حصول نهایی نتیجه به آنها واگذار می شود.

مشاور امور معدنی مدیر عامل شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) نیز در این جلسه با اشاره به آغاز طرح ساماندهی معادن کوچک از سال گذشته گفت: این طرح با هدف عارضه یابی معادن کوچک کشور و ارایه آموزش رایگان به معدنکاران و کمک به تامین بخشی از هزینه های پژوهشی و تحقیقی در معادن با خانه معدن ایران انجام می شود.

علی یزدانی گفت: تجهیز معادن به ماشین آلات جدید، تامین زیرساخت ها به مجتمع های معدنی از محل اعتبارات دولتی در اختیار ایمیدرو و تضمین بازار مواد استخراجی معدنی از دیگر اهداف این طرح است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۹۵ درصد از ۶ هزار معدن فعال کشور مربوط به معادن کوچک است افزود: در این طرح طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب و برنامه های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام می شود.

ذخیره قطعی معادن استان ۶۲۰ میلیون تُن و اشتغال اسمی پروانه های بهره برداری چهار هزار و ۴۷ نفر است و یک هزار و ۸۵۱ نفر در معادن استان مشغول فعالیت هستند.

استان کردستان دارای ۲۰ معدن سنگ آهن است که ۷۴ میلیون تن از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن از ذخیره قطعی معادن کشور را در خود جای داده است.

سهم کردستان از ذخیره قطعی ۴۸ هزار میلیون تُنی معادن کشور ۱٫۲ درصد و در بخش اشتغال هم سهم استان از ۱۳۸ هزار و ۸۷۹ نفر اشغال اسمی کشور سه درصد است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید