از بهمن هم میشه قبول شد

سرمایه‌گذاری در تولید سنگ آهن زمینه‌ساز شکوفایی صنایع معدنی

سرمایه‌گذاری در تولید سنگ آهن زمینه‌ساز شکوفایی صنایع معدنی

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: توجه بیشتر مسئولان به تولید سنگ آهن در کشور می‌تواند نوید بخش آینده‌ای درخشان در صنایع معدنی باشد.
علیرضا سیاسی‌راد دبیر انجمن سنگ آهن ایران اظهار کرد: استفاده از بورس کالا می‌تواند موجب شفاف‌سازی قیمت‌های مواد معدنی شود و می‌توانیم از ظرفیت‌های بورس در جهت تقویت تولیدکنندگان فولاد و سنگ آهن بهره ببریم.

سیاسی‌راد اضافه کرد:‌ در صورتیکه دولت سرمایه‌گذاری موثری در بخش سنگ آهن انجام دهد، طی چند سال آینده مشکل تأمین سنگ آهن حل خواهد شد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی ادامه داد: متأسفانه دولت به جای تقویت حوزه تولید سنگ آهن، راهکار فشار بر تولیدکننده سنگ آهن را در پیش گرفت و همین موضوع موجب افت سرمایه‌گذاری در این حلقه اول زنجیره تأمین فولاد شده است.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران یادآور شد: اکنون به دلیل ریسک بالا و طرح مجدد عوارض بر صادرات سنگ آهن، بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران کنستانتره‌ و گندله‌ و حتی فولاد از سرمایه‌گذاری در حوزه سنگ آهن اجتناب می‌کنند.

وی تأکید کرد: روند صادرات سنگ آهن در چهار سال گذشته نزولی بوده، به طوری که از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۲، به ۷ میلیون تن در سال ۹۶ رسیده و این به دلیل افزایش مصرف داخلی و کاهش قیمت جهانی بوده است.

سیاسی‌راد اضافه کرد: در صورتیکه دولت تعرفه‌ای برای سنگ آهن تعیین نکند، کاهش صادرات این محصول تا چند سال آینده خودبه‌خود اتفاق می افتد، زیرا تا وقتی مشتری داخلی هست، انگیزه‌ای برای صادرات نداریم.

این فعال حوزه تولید سنگ آهن کشور معتقد است؛ در صورتیکه دولت در پروسه فروش بازار و صادرات سنگ آهن دخالت نکند، قیمت سنگ آهن به طور طبیعی توسط بازار تعیین شده و صادرات در آینده‌ای نزدیک به صفر خواهد رسید.

وی با بیان اینکه افزایش تعرفه سنگ آهن موجب کاهش قدرت چانه‌زنی تولیدکنندگان این محصول در معامله با فولادی‌ها می‌‌شود، گفت: دخالت تعرفه‌ای دولت بر قیمت بازار داخل تأثیر گذاشته و از ارزش سنگ آهن در داخل می‌کاهد.

دبیر انجمن ستگ آهن ایران گفت: با توجه به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴، اهمیت اکتشاف و خرید دستگاه‌های جدید بیش از پیش شده و دولت باید هرچه سریعتر راهکارهایی را برای تقویت این حوزه در نظر بگیرد.

به گفته وی؛ با وجود شرایط کنونی در حوزه تولید سنگ آهن و افزایش فولادسازی کشور تا چند سال آینده شاید مجبور به واردات سنگ آهن از خارج شویم.

سیاسی راد در پایان  بیان کرد: توجه بیشتر مسئولان  به تولید سنگ آهن در کشور می‌تواند نوید بخش آینده‌ای درخشان در معدن و صنایع معدنی کشور باشد.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی معدن عطیه سادات میرعباسی سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ 198 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید