ساوترن کاپر در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

شرکت ساوترن کاپر، پنجمین تولید کننده بزرگ مس جهان، برنامه هایی را در دست اقدام دارد تا تولید مس این شرکت را، در سایه مجموعه ای از پروژه ها که در سالهای پایانی دهه جاری وارد عملیات می شوند، طی همین شش سال آینده تا دو سوم افزایش دهد.

سال گذشته این شرکت، که توسط غول منابع متنوع و زیر ساختهای گروپو مکزیکو کنترل می شود، ۹۰۶ هزار تن از این فلز سرخ تولید کرد، اما مدیر مالی شرکت، رائول جاکوب، می گوید این رقم می تواند به پشتوانه یک برنامه سرمایه گذاری بیش از ۵٫۶ بیلیون دلاری تا ۱٫۵ میلیون تن افزایش یابد. ساوترن کاپر، که پس از افزایش ۲۰ درصدی بهای سهامش در سال جاری تا کنون قیمت کلی اش در بورس تجاری نیویورک به ۳۰ بیلیون دلار رسیده، تا به حال حدود ۱ بیلیون دلار در معدن شاخص مس-مولیبدن-روی-نقره بوئناویستای این شرکت در مکزیک هزینه کرده و قرار است باقیمانده سرمایه گذاری ۵٫۶ بیلیون دلاری قبل از پایان دهه جاری به انجام برسد. پروژه ها شامل دارایی هنگفت ال آرکو در باخا کالیفرنیا با ذخائر بالقوه ۱۹۰ هزار تن مس و ۱۰۵ هزار تن طلا، و دو پروژه دیگر در این کشور به نامهای ال پیلار و پیلاره س می شوند.

در پرو، توسعه تغلیظ ۱٫۲ بیلیون دلاری توکوئه پالا تا اواسط ۲۰۱۸ حدود ۱۰۰ هزار تن در سال بر تولید شرکت خواهد افزود و همچنین توسعه های بیشتری برای پروژه کواخونه برای بعد از ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است. معدن موجود ۱۲۰ هزار تنی در سال تیا ماریا که با مخالفتهای خشونت آمیز جوامع محلی روبرو شده نیاز به ۱٫۴ بیلیون دلار هزینه های سرمایه ای دارد و پروژه لُس چانکاس در پرو یک پروژه ۱٫۸ بیلیون دلاری ست که می تواند ۱۰۰ هزار تن مس در سال تولید کند. این شرکت همچنین در حال صرف بیش از ۱ بیلیون دلار برای احداث یک ذوب و پالایشگاه در مکزیک است. ساوترن کاپر با ۷۰ میلیون تن مس در معادن خود بزرگترین ذخائر جهانی این فلز را در اختیار دارد. شرکت دولتی شیلیایی کودلکو با ۵۷ میلیون تن در رده دوم و شرکت فریپورت مک موران با فاصله ای بعید در رده سوم قرار دارند.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهرداد خانقلیشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵435 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید