از بهمن هم میشه قبول شد

ساخت دستگاه کاتد کنی توسط متخصصین مجتمع مس سرچشمه

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

رییس تکنولوژی و ساخت امور خدمات فنی و مهندسی مجمتع مس سرچشمه با بیان اینکه سابقه ساخت دستگاه کاتد کنی در داخل کشور وجود نداشت، افزود : طراحی و ساخت این دستگاه بدست توانمند نیروهای متخصص صنعت مس سرچشمه برای نخستین بار در کشور انجام و بزودی در مجتمع مس میدوک نصب خواهد شد .
به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه ، علی اکبری افزود: پس از طراحی دستگاه و ارسال نقشه های ساخت به شرکت های داخلی جهت استعلام ساخت و نصب ، استعلام های اخذ شده شرکتهای داخلی نشان می داد، این شرکتها توانایی ساخت نداشتند و قیمتهای بالایی را اعلام کرده بودند. لذا این کار به کارگاه ساخت مجتمع مس سرچشمه ارجاع و به صورت صفر تا صد در کارگاه ساخت مس سرچشمه ساخته شد .
وی ابراز داشت: تست دستی این دستگاه به صورت موفقیت آمیز انجام شده و منتظر قطعات ابزار دقیق و تابلوهای برق هستیم که تست کامل آن انجام و پس از رنگ آمیزی به میدوک ارسال و نصب آن در مجتمع مس میدوک انجام شود .
اکبری تصریح کرد: برای این کار تیمی ۱۰ نفره متشکل از ۳ نفر تراشکار و فرزکار ماهر، ۳ نفر جوشکار حرفه ای و یک نفر بعنوان مجری پروژه همکاری داشتند و علاوه بر آن اداره طراحی، اداره برنامه ریزی و ابزار دقیق نیز ۳ نفر از نیروهای متخصص خود را به ساخت این پروژه اختصاص دادند .

افزایش ایمنی ، سرعت وراندمان کار با ساخت دستگاه کاتداستریپینگ

سرپرست اسکلت فلزی مجتمع مس سرچشمه نیزاظهارکرد: باتوجه به اینکه امروزه صنعت وتکنولوژی به سمت اتوماسیون پیش می رود ، با ساخت دستگاه کاتد استریپینگ برای نخستین بار در کشور ، سیستم کاتدکنی لیچینگ میدوک نیز از دستی به اتومات ارتقاء می یابد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

محمود خاندانی بیان کرد:این دستگاه اولین نمونه کاملا” ایرانی وساخت داخل است که درراستای اقتصادمقاومتی وتوجه به تولید ملی، توسط متخصصین زحمت کش ومجرب این کارگاه ساخته شده است.

وی اضافه کرد: باتقویت دانش فنی پرسنل و با تکیه برتجربه قبلی (ساخت بخشی ازدستگاه کاتدکنی سرچشمه ) ، تمامی قطعات این دستگاه بومی سازی ودرکارگاه ساخته شد.

سرپرست اسکلت فلزی مجتمع مس سرچشمه به مزیت های این دستگاه اشاره و اظهارکرد: ازمهمترین ویژگی های این دستگاه ؛ بالابردن ایمنی فردی ، سرعت کار وراندمان کاری می باشد. همچنین درسیستم سنتی(دستی) به دلیل نحوه جدایش ورق مسی از بلانک (ورق اولیه) ، احتمال دفرمه شدن کاتد و بلانک وجود دارد ولی با استفاده از این دستگاه ، ضمن اینکه کیفیت ورق کاتد مطلوب می باشد به بلانکها هم آسیبی نمی رسد.

خاندانی با اشاره به ویژگی های طراحی وساخت دستگاه افزود: یکی دیگر از مزیت های مهم این دستگاه ، ساده بودن مکانیزم آن و در نتیجه سهولت تعمیر ونگهداری آن است . این ویژگی و بسیاری ازخصوصیات دیگر سبب شده تا این دستگاه قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی باشد وحتی بهتر ازآن.

وی همچنین بیان کرد:باتوجه به کمبودنیرو درکارگاه وانجام دادن درخواست کارهای واحدهای مجتمع ، ابتدا فکرنمی کردیم که با این حجم کار بتوانیم به سرعت پیش برویم .اما باتوجه به توانایی نیروهایمان یقین داشتیم که ازعهده کار برمی آییم .

وی بیان کرد: این پروژه به ما آموخت که ؛ با تکیه بر دانش وتجربه پرسنل و بها دادن به نیروهای جوان می توان گام های مهمی برای پیشرفت واعتلای صنعت مس برداشت.

خاندانی همچنین از واحدهای سفارشات و انبارها ،تعمیرات مرکزی برق مهندسی ،اداره ابزاردقیق مهندسی ، اداره طراحی مهندسی،اداره برنامه ریزی مهندسی، تعمیرات مرکزی مکانیک که در این پرژه همکاری کردند ، تشکر و قدردانی کرد.

این دستگاه برای پولینگ ۱۸۰ کاتد در ساعت طراحی شده است

کارشناس ارشد بهینه سازی مصرف انرژی مجتمع مس سرچشمه که طراح این دستگاه می باشد ، از پیشرفت ۹۵ درصدی ساخت این دستگاه جهت بهره برداری در واحد لیچینگ مجتمع مس شهربابک خبر داد و گفت: این دستگاه با توجه به ظرفیت لیچینگ میدوک برای پولینگ ۱۸۰ کاتد در ساعت طراحی شده است .
حسن آبادی افزود: مراحل طراحی و ساخت قطعات به پایان رسیده است و در حال حاضر در حال نصب وتست اولیه دستگاه در کارگاه ساخت سرچشمه هستیم ، تمامی تست ها با موفقیت انجام گردیده و تا دو ماه آینده این دستگاه در لیچینگ میدوک به بهره برداری کامل خواهد رسید .

وی اظهار داشت:این دستگاه براساس فن آوری بومی و تاکید به دانش فنی متخصصان مجتمع مس سرچشمه ساخته شده و با جایگزینی این دستگاه به جای شیوه سنتی ورق کنی، گامی مهمی در عرصه صنعت مس برداشته شده است.

وی ادامه داد: با طراحی و ساخت این دستگاه، صنعت مس توانایی خود را در ساخت تجهیزات مورد نیاز خود و کشور را به اثبات رسانده است .

کارشناس ارشد بهینه سازی مصرف انرژی مجتمع مس سرچشمه بیان کرد: با راه اندازی و بهره برداری از این دستگاه، فرایند پولینگ مس (جدا سازی مس کاتدی از ورق استیل) بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد و ضمن جلوگیری از آسیب به بلنکهای استیل، کیفیت مس تولیدی نیز افزایش خواهد یافت .

حسن آبادی تاکید کرد: در روش کندن سنتی که تا امروز انجام می شد در اثر ضربات شدیدی که با دیلم به بلنکها و مس کاتدی وارد می شد و باعث دفرمه شدن بلنکها و همچنین ورق مس می گردید که استفاده مجدد از این بلنکها باعث ایجادمشکلاتی در فرایند لیچینگ مس می شود .

وی با اشاره به اینکه این دستگاه از لحاظ فن آوری و عملکرد قابل رقابت با نمونه خارجی آن می باشد افزود: از محاسن این طرح نسبت به نمونه های خارجی آن ، حجم کم تعمیرات و نگهداری و همچنین سادگی در عملکرد می باشد که باعث کاهش توقفات آن می شود .

حسن آبادی ضمن تشکر و تقدیر از حمایت های مهندس جاودانی مدیریت امور طراحی و بهره روی انرژی ، گفت:مکانیزه کردن پولینگ مس در سال ۹۱ توسط ایشان که در آن زمان مدیریت مهندسی را بر عهده داشتند مطرح شد و پس از طراحی و ساخت نمونه پایلوت آن در لیچینگ سرچشمه و موفقیت طرح در آن زمان نمونه صنعتی و کامل آن در حال حاضربرای میدوک شهربابک طراحی شده و در مراحل ساخت و مونتازمی باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به پتانسیل بالای فنی و علمی که در پرسنل شرکت صنایع مس ایران وجود دارد، در آینده بتوانیم علاوه بر صادرات مس ، دانش فنی و تکنولوژی ساخت تجهیزات صنعتی را نیز به دنیا صادر کنیم و در این زمینه نیز به یک برند در دنیا تبدیل شویم.

کارشناس ارشد بهینه سازی مصرف انرژی مجتمع مس سرچشمه در پایان از مهندس شیخی معاونت مهندسی و مجموعه های طراحی مهندسی ،کارگاه ساخت ، سفارشات مهندسی ، ابزار دقیق مهندسی و پرسنل امور لیچینگ تشکر وقدردانی کرد و افزود : انجام این پروژه ملی بدون همکاری آنها غیرممکن بود .

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس خورشیدی چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ 511 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید