رمز موفقیت مس در فصل دوم ۲۰۱۷

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

جدیدترین گزارش‌ها از بازار حاکی از کاهش برآوردهای تولید مس از سوی شرکت‌های بزرگ در سال ۲۰۱۷ است. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، شرکت BHP بیلتون که بزرگ‌ترین معدن مس جهان-اسکوندیدا- را در اختیار دارد، کاهش تولید در سال ۲۰۱۷ را بین ۷۸۰ تا ۸۰۰ هزار تن برآورد کرده است. البته در پیش‌بینی قبلی این شرکت، کاهش تولید یک میلیون و ۷۰ هزار تن برآورد شده بود که با تعدیل ۲۷ درصدی مواجه شد.

شرکت «فریپورت مک موران» نیز هفته گذشته از کاهش ۹۰ میلیون تنی فروش در سال ۲۰۱۷ خبر داد و شرکت «تک‌ریسورسز» اعلام کرد که میزان تولید در فصل نخست امسال ۲۲ درصد کاهش یافته است. «دان دیویس»، تحلیلگر بارکلیز در نیویورک معتقد است، موضوع اصلی بازار مس در فصل نخست امسال بحث اختلالات عرضه بود و من فکر می‌کنم موضوع اصلی در فصل دوم، تقاضای چین باشد. قیمت فلز سرخ با وجود اعتصاب در معدن اسکوندیدا، مشکلات کارگری و آب و هوایی پرو و محدودیت‌های دولت اندونزی برای صادرات از معدن گراسبرگ، امسال فقط ۲/ ۳ درصد رشد داشته، در حالی که این میزان برای آلومینیوم ۱۶ درصد بوده است. «دیوید ویلسون»، تحلیلگر «سیتی گروپ» گفت: قیمت مس باید تا پایان ماه مه ‌۶۷/ ۲ دلار در هر پوند معامله شود، در حالی که بانک جهانی در جدیدترین پیش‌بینی برای سال ۲۰۱۷ قیمت را ۵۴۰۰ دلار به ۵۷۵۰ دلار افزایش داد.

سیتی‌گروپ اعلام کرده عرضه کنسانتره به دلیل کندی تولید پرو تا پایان سال اندکی محدود خواهد شد. هزینه پرداختی معدنکاران به کارخانه‌های تصفیه مس کاهش یافته و این موضوع نشان‌دهنده محدودیت کنسانتره در دسترس است. این موسسه بر این باور است، اختلالات تولید طی سال ۲۰۱۷ میلادی، ۳۸۵ هزار تن از میزان تولید مس بکاهد. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی خود را از رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ با ۱/ ۰ درصد افزایش ۵/ ۳ درصد اعلام کرد. «ریچارد آکرسون»، مدیر ارشد اجرایی «فریپورت» گفت: به نظر می‌رسد امسال سال سختی باشد؛ احتمالا اشاره‌ای به مشکلات این شرکت برای صادرات از معدن گراسبرگ است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید