مهندسی مواد

پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

رشد صادرات مصالح ساختمانی به عراق در آینده نزدیک

siman1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش صادرات کالاهای استاندارد به عراق خبر داد. جهانبخش سنجابی شیرازی ، عضو اتاق مشترک ایران و عراق در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت :بزودی صادرات مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و اجر استاندارد به این کشور رشد جهشی خواهد داشت.

وی ادامه داد : تفاهمنامه خوبی با عراق در زمینه صادرات ۵۱ گروه کالای دارای استاندارد ملی ایران و گواهینامه انطباق داریم که این گروه های کالایی بدون بازرسی وارد بازارعراق می شود و جهشی در کار صادرت کنندگان فراهم می کند.
وی افزود : در عراق توجه به اساتانداردها بیشتر شده و سیاستگذاری ها به سمت تامین حقوق مصرف کننده است و البته باید بدانیم که اساسا استاندارد برای هر محصول و خدمتی ، الزامی است.

سنجابی شیرازی گفت : عراق تعدادی استاندارد اجباری هم دارد که باید رعایت شود و تاکنون سه دوره مذاکرات با عراقی داشتیم و برای تدوین استاندارد واحد و یکسان برای تجارت ترجیحی تلاش می کنیم و اگر مغایرتی باشد ملاک عمل ، استانداردهای بین المللی باشد.

وی گفت : در گذشته شرکت های بین المللی تایید استاندارد همکاری می کردند که هزینه صادرات را بیشتر می کرد و قیمت مصرف کننده نیز بیشتر می شود.

سنجابی شیرازی گفت : در ادامه تفاهمنامه امضا کردیم تا فهرست استاندارد را مبادله کنیم و استاندارهای متقابل را به رسمیت بشناسیم که شامل ۵۱ گروه کالایی است و در ده گروه عملیاتی شده است.

معاون سازمان ملی استاندارد گفت : کارگروه مشتر با عراق درحوزه استاندارد داریم و در گام اول ده گروه کالایی بررسی و تطبییق شد و در مواردی هم به اصلاح جزئی نیاز باشد ، انجام خواهد شد.

وی افزود: مشکل صادرات اجر به استاندار ابعاد و شوری خاک در عراق مربوط می شود چون زمین انها شوره زار است و باید استحکام اجر اصلاح شود که در حال انجام است.

سنجابی شیرازی گفت : امیدواریم قبل از فصل زمستان این مشکل برطرف شوو حتما شاهد جهش صادرات آجر به عراق خواهیم بود.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید