رشد صادرات مصالح ساختمانی به عراق در آینده نزدیک

siman1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش صادرات کالاهای استاندارد به عراق خبر داد. جهانبخش سنجابی شیرازی ، عضو اتاق مشترک ایران و عراق در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت :بزودی صادرات مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و اجر استاندارد به این کشور رشد جهشی خواهد داشت.

وی ادامه داد : تفاهمنامه خوبی با عراق در زمینه صادرات ۵۱ گروه کالای دارای استاندارد ملی ایران و گواهینامه انطباق داریم که این گروه های کالایی بدون بازرسی وارد بازارعراق می شود و جهشی در کار صادرت کنندگان فراهم می کند.
وی افزود : در عراق توجه به اساتانداردها بیشتر شده و سیاستگذاری ها به سمت تامین حقوق مصرف کننده است و البته باید بدانیم که اساسا استاندارد برای هر محصول و خدمتی ، الزامی است.

سنجابی شیرازی گفت : عراق تعدادی استاندارد اجباری هم دارد که باید رعایت شود و تاکنون سه دوره مذاکرات با عراقی داشتیم و برای تدوین استاندارد واحد و یکسان برای تجارت ترجیحی تلاش می کنیم و اگر مغایرتی باشد ملاک عمل ، استانداردهای بین المللی باشد.

وی گفت : در گذشته شرکت های بین المللی تایید استاندارد همکاری می کردند که هزینه صادرات را بیشتر می کرد و قیمت مصرف کننده نیز بیشتر می شود.

سنجابی شیرازی گفت : در ادامه تفاهمنامه امضا کردیم تا فهرست استاندارد را مبادله کنیم و استاندارهای متقابل را به رسمیت بشناسیم که شامل ۵۱ گروه کالایی است و در ده گروه عملیاتی شده است.

معاون سازمان ملی استاندارد گفت : کارگروه مشتر با عراق درحوزه استاندارد داریم و در گام اول ده گروه کالایی بررسی و تطبییق شد و در مواردی هم به اصلاح جزئی نیاز باشد ، انجام خواهد شد.

وی افزود: مشکل صادرات اجر به استاندار ابعاد و شوری خاک در عراق مربوط می شود چون زمین انها شوره زار است و باید استحکام اجر اصلاح شود که در حال انجام است.

سنجابی شیرازی گفت : امیدواریم قبل از فصل زمستان این مشکل برطرف شوو حتما شاهد جهش صادرات آجر به عراق خواهیم بود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید