رشد تقاضای جهانی فولاد ضد زنگ

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

بر اساس پیش بینی های انجام شده تقاضای جهانی فولاد ضدزنگ در سال ۲۰۱۷ نیز با ۴.۱۶ درصد افزایش به ۴۰ میلیون و ۱۰ هزار تن می رسد و در سال ۲۰۲۰ نیز حدود ۴۵ میلیون و ۲۰ هزار تن خواهد بود.

تقاضای واقعی فولاد ضد زنگ جهان در سال ۲۰۱۶ با رشد ۲.۹۴ درصدی نسبت به سال قبل به ۳۸ میلیون و ۵۰ هزارتن برآورد شده است. در این گزارش آمده است که رشد تقاضای واقعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه ۴.۱۰درصد افزایش و در همین حال در اروپا و خاورمیانه نیز ۱.۴۰ درصد رشد یافته است. در حالی که در آمریکا ۳.۲۰ درصد کاهش یافت.

طبق اعلام ایمیدرو، مجموع تولید فولاد ضد زنگ جهان ۴۵ میلیون و ۷۱ میلیون تن به ثبت رسید که نسبت به ۴۲ میلیون و ۲۱ هزار تن تولید در سال ۲۰۱۵رشد ۸.۳۰ درصدی داشته است و پیش بینی می شود در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میزان تقاضای جهانی فولاد ضد زنگ با رشد ۳.۵۰ درصدی نسبت به سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ به ۹ میلیون و ۹۰ هزار تن برسد.

این در حالی است که بر اساس آمار، سرانه مصرف فولادهای ضد زنگ در ایران کمتر از ۱.۵ کیلوگرم است که در مقایسه با کشورهای درحال توسعه و توسعه‌یافته بسیار ناچیز است و بیشتر نیاز ایران به فولادهای ضدزنگ از هند وارد می‌شود. در حالی که فولاد مبارکه می‌تواند ورق‌های ضد زنگ تولید کند و با توجه به اینکه بیشتر مصرف فولاد ضد زنگ در صنعت پتروشیمی است اگر در داخل در این صنعت توسعه‌ای در ابعاد ذخایر بالای موجود ایجاد کنیم تقاضای مصرف این محصول در بازار داخلی نیز افزایش خواهد داشت.
در حال حاضر آلمان، فرانسه، اوکراین، تایوان، کره‌جنوبی و چین کشورهای تولیدکننده فولاد ضدزنگ هستند اما بیشترین میزان فولادهای ضدزنگ از چین وارد بازارهای جهانی می‌شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید