راه به روی بزرگترین معدن نیکل خاورمیانه بسته است

madan

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

بزرگترین معدن نیکل در خاورمیانه، بزرگترین معدن مس و بخشی از معادن بزرگ سنگ استان فارس در شهرستان بوانات قرار دارد اما بوانات راه های مواصلاتی برای توسعه معادن و صنعت مربوط به آن ندارد.

اینها اشاراتی است که محمداسداللهی، فرماندار بوانات به عنوان مقدمه سخن برای بیان مهم ترین مطالبه مردمی این شهرستان بیان می کند و می گوید: «بیشترین معضلات این شهرستان در حوزه راه ها است. در بوانات کمتر به راه های مواصلاتی توجه شده است».

به گفته وی بوانات در مسیر ترانزیتی اصفهان به بندرعباس قرار گرفته اما محور مواصلاتی بوانات – صفاشهر با وجود بار ترافیکی سنگینی که دارد از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و تکمیل باند دوم این محور از مهم ترین مطالبه های مردم و مسئولان بوانات است.

محور بوانات به صفاشهر کریدور شمال به جنوب کشور و پل ارتباطی بین استان های کرمان، بندرعباس و یزد به شیراز و اصفهان و از مصوبات سفر دوم دولت دهم به استان فارس است که به گفته اسداللهی این مسیر 50 کیلومتری در 2 سال گذشته روکش و آسفالت شده اما به دلیل ترافیک سنگین نیاز به احداث باند دوم دارد.

« مطالعات باند دوم محور بوانات – صفاشهر انجام شده اما به دلیل عدم تامین اعتبار عملیات اجرایی آن متوقف شده است» این را فرماندار بوانات می گوید و در ادامه درباره ظرفیت های معدنی این شهرستان توضیح می دهد که به دلیل نبود راه های مواصلاتی مناسب توسعه آن نیز با کندی صورت می گیرد.

به گفته اسداللهی بوانات به واسطه وجود معادن بزرگ سنگ های تزئینی و وجود 10 نوع کانی بی نظیر یکی از نقاط بالقوه استان فارس در زمینه صنعت است. وی می گوید: این شهرستان بزرگترین معدن نیکل خاورمیانه را دارد و دارای چندین معدن آهن و قطب سنگ مرمریت استان فارس است.

فرماندار بوانات با اشاره به اینکه این شهرستان بزرگترین معدن مس استان فارس را دارد، می افزاید: این ظرفیت در کنار جاذبه های گردشگری از جمله دهکده گردشگری عباس برزگر نیاز به راه های ارتباطی را دوچندان می کند در صورتی که نه تنها در محور بوانات – صفاشهر بلکه در دیگر محورهای مواصلاتی این شهرستان نیز مشکلاتی وجود دارد.

به گفته وی مسیر مزایجان- سروستان به طول 8 کیلومتر بیش از 2 سال است که جزء طرح های ملی قرار گرفته اما به دلیل کمبود اعتبار احداث آن به تعویق افتاده است و به تازگی 2 میلیارد تومان برای این مسیر در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص به بهره برداری می رسد.

جاده قادرآباد – خوانسار از دیگر محورهای بوانات است که نیاز به تعریض دارد و به گفته اسداللهی عملیات خاک برداری آن شروع شده و با تعریف ردیف اعتباری اجرای آن نیز آغاز می شود. علاوه بر این فرماندار بوانات از کوتاه شدن 100 کیلومتر مسیر شیراز به یزد با احداث جاده قادرآباد به سیمکان خبر داد که این مسیر نیز به اعتبار نیاز دارد.

فرماندار بوانات بر این باور است که ظرفیت های بی نظیر این شهرستان نه تنها نیاز به راه آسفالته را ایجاب می کند بلکه به واسطه وجود ذخایر غنی صنعتی این شهرستان به راه ریلی نیز نیاز دارد که راه آهن خرمبید- کرمان از مسیر بوانات می تواند این نیاز را برطرف کند.

رحیم زارع، نماینده مردم بوانات، آباده و خرمبید با اشاره به نیاز مردم شهرستان بوانات به رونق صنعت می گوید: وضعیت اشتغال در بوانات به دلیل نبود حتی یک کارخانه از دو حوزه دیگر بدتر است و هر سرمایه گذاری که به بوانات آمده با دیدن جاده های آن رفته و برنگشته است.

وی در 13 مرداد امسال در جلسه شورای اداری بوانات گفته است مسیر بوانات – صفاشهر مهم ترین خواسته مردم این شهرستان است علاوه بر آن « مسیر قادرآباد _ خوانسار در بخش سرچهان است که با توجه به کشاورزی بودن این بخش و اتصال این مسیر به استان یزد یکی از کانال های مهم پیشرفت بوانات می شود. بخش سرچهان ما به اندازه شهرستان های پاسارگاد و ارسنجان وسعت دارد اما جاده ندارد».

نماینده مردم بوانات خط ریلی را از دیگر نیازهای مردم این شهرستان اعلام کرده و قول داده است که در صورت اینکه این سه نیاز در دستور کار استانداری قرار گیرد در بحث فاینانس آن در مجلس ورود می کند.

راه ها و توسعه آنها یکی از زیرساخت های توسعه هر منطقه و شهرستان محسوب می شود که در شهرستان بوانات به دلیل وجود ظرفیت های بالقوه ای توسعه راه های ارتباطی می تواند نه تنها مشکلات این شهرستان بلکه بخشی از مشکلات بیکاری استان فارس را نیز حل کند. تلاش برای تامین اعتبار از سوی مسئولان استانی می تواند گره راه های ارتباطی بوانات را باز کند.

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید