از بهمن هم میشه قبول شد

دو فعال عرصه سیمان : چاره ای جز صادرات نداریم

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

دولت یازدهم برنامه سیر صعودی افزایش ظرفیت بخش سیمان را در سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ دنبال کرد، به طوری که ظرفیت تولید در این سال ها به ترتیب ۷۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ، ۷۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود و میزان تولید هم به ترتیب ۶۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ، ۵۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن و ۵۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن شد.

براساس این بررسی نسبت تولید به ظرفیت در سال ۱۳۹۱ به میزان ۹۱.۷ درصد بود، اما در سال ۱۳۹۵ این نسبت به کمترین میزان خود در دوره مورد بررسی (۹۵- ۱۳۸۵) رسید و برابر با ۶۹.۳ درصد شد.
دلایل اصلی افت تولید سیمان علاوه بر رکود بخش مسکن، کاهش تقاضای صادراتی کشورهای همسایه به دلیل جنگ های داخلی، تحولات منطقه ای و سیاست های تعرفه ای (به منظور حمایت از تولید داخلی کشورها) قلمداد شده است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

در همین پیوند، «سیدمجتبی حسینی مقدم» مدیرعامل شرکت سیمان «گیلان سبز» حاضر در نمایشگاه بین المللی اکسپوی باکو گفت: این شرکت با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیمان، با تولید سیمان تیپ ۲ با رده مقاومتی ، M600،M500 و M700 از نظر کیفیت و مقاومت فشاری در ایران و خاورمیانه مقام نخست را دارا بوده و جزو ۱۰ برند سیمان کیفی برتر جهان است.
به گفته وی، این شرکت در سال های ۹۳ و ۹۴ به مقصد روسیه، جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای حوزه CIS (کشورهای همسود) صادرات داشت، اما از سال ۹۵ اما به دلیل رکود پروژه های عمرانی در این کشورها با افت صادرات مواجه شد؛ به طوری که در نیمه دوم سال ۹۵ و در حدود ۶ ماهه امسال هیچ صادراتی به روسیه و جمهوری آذربایجان انجام نشده است.

حسینی مقدم با اشاره به وضعیت جمهوری آذربایجان، خاطر نشان کرد: این کشور از چهار سال پیش به دلیل کاهش درآمدهای نفتی پروژه های عمرانی خود را کاهش داد؛ در حالی که پیشتر سالیانه ۳ تا ۴ میلیون تن تقاضای واردات از ایران داشت، اما اکنون هلدینگ تخصصی سیمان این کشور موسوم به «لافارژهلدسیم» به راحتی اجازه ورود سیمان به این کشور را نمی دهد.

وی به وجود برخی لابی ها که با نفوذ خود مانع واردات محصولات از سوی افراد یا شرکت ها می شوند، اشاره کرد و گفت این افراد با لابی های خود و اعمال هزینه های گمرکی و هزینه های حمل و نقل بالا قیمت تمام شده محصولات را افزایش می دهند تا تولیدات کشورمان قابلیت رقابت با محصولات مشابه خودشان را نداشته باشد.
مدیرعامل شرکت سیمان گیلان سبز در ادامه با اشاره به برخی راهکارهای پیش بینی شده برای مقابله با این وضعیت، خاطر نشان کرد: به شرکت Norm جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده سیمان این کشور پیشنهاد تامین کلینکر (به عنوان ماده اصلی تولید سیمان) داده ایم تا بتوانند سیمان با رده مقاومتی بالا تولید کرده و به نام تولید مشترک در بازار خود بفروشند.

وی توضیح داد: کیفیت تولید سیمان جمهوری آذربایجان بسیار پایین بوده که این مساله سبب شده تا نتوانند حتی برخی استانداردها را پاس کنند.
حسینی مقدم ادامه داد: در جمهوری آذربایجان «تهاتر ساختمانی» باب است؛ یعنی شرکت های ساختمانی در ازای مشارکت در پروژه هایشان، واحدهای ساختمانی به طلبکاران خود واگذار می کنند؛ البته چنین مساله ای نمی تواند برای شرکت های ایرانی راهکاری خوب باشد، زیرا مسکن در این کشور بازار خوبی ندارد.
وی با اشاره به روابط سیاسی حسنه بین دو کشور، یادآور شد: البته این روابط خوب دلیلی بر خوب بودن روابط اقتصادی نیست، زیرا عوامل دیگری در مراودات تجاری و اقتصادی نقش دارند.

این مسئول تصریح کرد: طی روزهای گذشته از سفیر و رایزن اقتصادی ایران در باکو خواسته ایم تا زمینه ارتباط با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور را برای بهبود وضعیت موجود جهت شرکت های ایرانی فراهم کنند.
وی تاکید کرد: در شرایط کنونی رکود ساخت و سازها در کشور، واقعا چاره کار فقط در صادرات است، اما انجام صادرات با هر نرخی امکانپذیر نیست.
حسینی مقدم با اشاره به ظرفیت ۳۵ میلیون تنی سالیانه صادرات سیمان کشور، بیان داشت: سالیانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تن از این ظرفیت صادر می شود، این در حالی است که به منظور حفظ بازارهای صادراتی نرخ عرضه سیمان صادراتی به ۵۰ درصد قیمت های داخلی رسیده است.

وی همچنین با اشاره به رقابت منفی شرکت های داخلی در کاهش قیمت ها برای صادرات، این موضوع را به ضرر اقتصاد ملی توصیف کرد و گفت: در حالی که کارخانجات تولید سیمان هزینه های برق و گاز بسیار بالایی دارند، فروش هر تن سیمان با نرخ ۴۸ تا ۶۰ هزار تومان اتلاف منابع ملی است.
مدیرعامل شرکت سیمان گیلان سبز در این زمینه خواستار مشخص شدن متولی صادرات در کشور شد؛ زیرا ایجاد هر یک میلیون تن ظرفیت سیمانی در کشور به ۴۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، در حالی که ارزش افزوده و حاشیه سود این صنعت بسیار پایین است.
وی تصریح کرد: دولت باید با ایجاد قوانین مناسب، از ارزان فروشی این محصول جلوگیری کرده و علاوه بر آن از حضور شرکت های ایرانی در پروژه های مشترک در خارج کشور حمایت کند.

حسینی مقدم همچنین با اشاره به اجرای پروژه های راهسازی به روش «رویه بتنی»، یادآوری کرد: در جهان ۴۲ درصد اتوبان ها به این شیوه احداث می شوند، در حالی که در ایران کمتر از ۲ درصد اتوبان ها را شامل می شود؛ تغییر ساخت اتوبان ها به این شیوه می تواند بازار بسیار خوبی برای مصرف سیمان در داخل کشور ایجاد کند.
وی با تاکید مجدد بر سیمان فروشی به مثابه «خام فروشی»، ادامه داد: در این زمینه حتی می توان به تعریف پروژه های مشترک در خارج از کشور با کمک و حمایت دولت پرداخت تا از ظرفیت های موجود به نحو بهینه استفاده شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید