از بهمن هم میشه قبول شد

دو سناریوی متفاوت قیمت مس در چهارسال آینده

مس

​CRU در بررسی سناریوی خوش‌بینانه قیمت مس در طی این بازه زمانی متوسط قیمت‌های سه‌ماهه LME را حدود ۸هزار دلار در هر تن را پیش‌بینی کرده است. از دیدگاه این مؤسسه، مهم‌ترین عامل در حمایت از این سناریو «وقفه‌های تولیدی در معادن بزرگ» است که موجب محدودیت عرضه می‌شود و بازار مس با محدودیت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید مواجه خواهد شد.

علاوه بر این، CRU تاکید می‌کند «حجم تولید در آفریقا کمتر از انتظار بوده و در آمریکای مرکزی و جنوبی، وقفه‌های تولیدی رخ خواهد داد.» بنابراین، کسری بازار باعث می‌شود که موجودی انبارها با سرعت بیشتری نسبت به پیش‌بینی‌ها کاهش پیدا کند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

همچنین، در گزارش CRU پیش‌بینی‌شده است که بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ «واردات قراضه کشور چین به‌طور قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

این مؤسسه در گزارش خود با تأکید بر این‌که در میان‌مدت «رشد تقاضای چین بالاتر از ۱/۷ درصد خواهد بود» می‌نویسد:افزایش تقاضای جهانی خودروهای الکتریکی و پروژه‌های زیرساختی و کاهش موجودی از پیش‌بینی فعلی CRU که تقاضای ۷۰۰ هزار تنی در سال ۲۰۲۲ را مورد انتظار است، پیشی خواهد گرفت و از این‌رو این آیتم نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر بر خوش‌بینی بازار مس بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ خواهد شد.

مؤسسه CRU در بخش دیگری از گزارش خود به بررسی سناریوی بدبینانه بازار مس در میان‌مدت و بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ پرداخته است و با در نظر گرفتن برخی عوامل متوسط قیمت‌های ۳ ماهه LME را حدود ۶هزار دلار در هر تن پیش‌بینی کرده است. از دیدگاه این مؤسسه «کاهش سرمایه‌گذاری در کشور چین و درنتیجه، کاهش تقاضای بخش‌های ساخت‌وساز و انرژی» موجب خواهد شد رشد اقتصادی چین ناامیدکننده باشد و علاقه سرمایه‌گذاران به کالاها کاهش یابد.

این مؤسسه با بیان این‌که ممکن است در این بازه زمانی وسایل نقلیه الکتریکی با نرخ پایین‌تر از حد انتظار رشد کند و بازار آلومینیوم بخشی از بازار مس را در اختیار بگیرد می‌نویسد: همچنین «افزایش تولید معادن جمهوری دموکراتیک کنگو و زامبیا با توجه به سرمایه‌گذاری‌های چین در این معادن و راه‌اندازی مجدد معدن Katanga» ممکن است زنگ خطری دیگری باشد برای کاهش قیمت مس در میان‌مدت.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس حسین مهرآبادی شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ 328 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید