خیزش دوباره تولید مس و روی ایران تا ۲۰۲۰

cu3

به گزارش گروه صنعت ایران مواد به نقل از بیزینس مانیتور؛

طبق گزارش جدید بیزینس مانیتور طی 5 سال آینده سرمایه‌گذاری‌های جدید از آسیا و اروپا رشد بخش معدنکاری ایران را تسریع خواهد کرد در حالی که بخش عمده ذخایر معدنی ایران همچنان دست نخورده باقی مانده که برای بهره‌برداری از آنها به تکنولوژی جدید نیاز دارد.
بیزینس مانیتور در عین حال هشدار داده که پیشرفت بخش معدنکاری ایران ممکن است به دلیل دولتی بودن عمده آن با کندی مواجه شود. بخش عمده شرکت‌های معدنی ایران با وجود دو دور خصوصی سازی همچنان دولتی بوده که از آن جمله می‌توان به شرکت ملی صنایع مس ایران اشاره کرد.
بروکراسی گسترده، فساد، ضعف زیرساخت‌ها و قیمت پایین مواد معدنی از عواملی هستند که باعث محدود شدن رشد صنعت معدنکاری ایران به نرخ سالانه 4.2 درصد تا پایان دهه جاری خواهند شد.رشد تولید بخش معدن از 2016 تا 2020 به 4.9 درصد کاهش خواهد یافت در مقایسه با 6.6 درصد رشد 5 سال قبل از آن.
طبق اعلام بیزینس مانیتور تولید مس ایران طی سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و تا 2020 نرخ رشد سالانه 13 درصدی را تجربه خواهد کرد در حالی که این نرخ رشد در 5 سال قبل تنها 2.1 درصد بود.
پیش‌بینی می‌شود تولید مس ایران توسط شرکت ملی صنایع مس ایران تا پایان دهه کنونی با وجود انحصار کامل این شرکت بر زنجیره تامین مس ایران به 500 هزار تن برسد.شرکت ملی صنایع مس ایران دارای سه معدن بزرگ سرچشمه، سونگون و میدوک است که مجموع ذخایر آنها به 3.4 میلیارد تن می‌رسد که سنگ آهن آنها حاوی بطور متوسط 0.6 درصد مس است. معدن مس سرچشمه واقع در استان کرمان دومین معدن بزرگ مس جهان است.
این معدن بیش از 826 میلیون تن ذخایر ثابت شده و 1.2 میلیارد تن ذخایر احتمالی ممس دارد و متوسط عیار سنگ آهن نیز 0.7 درصد است. در این معدن همچنین مولیبدن، طلا، نقره و عناصر نادر خاکی وجود دارد.
معدن سونگون دومین معدن بزرگ فعال مس ایران با 470 میلیون تن ذخایر قطعی و 1 میلیارد تن ذخایر احتمالی با عیار 0.6 درصد است.سومین معدن بزرگ مس ایران نیز معدن میدوک یک معدن روباز با 170 میلیون تن ذخایر قطعی و عیار 0.25 درصد است. در سال 2015 شرکت ملی صنایع مس ایران با راه‌اندازی دو کارخانه کنسانتره‌سازی در سرچشمه و سونگون حدود 300 هزار تن به ظرفیت تولید سالانه کنسانتره خود اضافه کرد.
بیزینس توضیح می‌دهد که شرکت ملی صنایع مس ایران یک سال پیش توافق نامه سرمایه‌گذاری را با یک کنسرسیوم از شرکت‌های خاورمیانه برای ساخت کارخانه کنسانتره سازی 100 هزار تنی مس چاه فیروزه در کرمان امضا کرد که پیش‌بینی می‌شود در 2019 به تولید برسد.
ایران همچنین بزرگترین ذخایر قطعی روی دنیا را به میزان 300 میلیون تن در اختیار دارد اما به گفته بیزینس مانیتور این بخش در ایران هنوز بسیار توسعه نیافته است و تاکنون تنها 0.5 درصد ذخایر روی ایران مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.
ایران از نظر میزان تولید روی بعد از چین، قزاقستان و هند چهارمین تولیدکننده بزرگ روی در جهان است.بعد از چندین سال کاهش تولید، تولید معدنی روی ایران به رشد مثبت بازگشت که از علل عمده این رشد می‌توان به بهبود قیمت‌های جهانی و افزایش تقاضای داخلی اشاره کرد.دو معدن بزرگ روی ایران شامل مهدی آباد با 16.5 میلیون تن ذخایر سنگ روی و انگوران با 9 میلیون تن ذخیره باقیمانده هستند. تولید سرب و روی در ایران عمدتا در اختیار گروه توسعه معادن روی ایران، شرکت معدنی و صنعتی باما، شرکت معادن بافق و شرکت کالسیمین است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید