پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

خیزشی همگانی در صنعت فولاد میبد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

تولید سالانه ۲۵۰هزار تن فرومنگنز از جمله اولویت‌های جدی فولاد میبد است. کارخانه فولاد میبد یکی از کارخانه‌هایی است که پس از ۷سال وقفه و فراز ونشیب‌های گوناگون با پشتیبانی و همت سرمایه‌گذار گروه توسعه صنعتی ماهان سپاهان و پشتکار کارکنان شرکت، همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی درحالی راه‌اندازی می‌شود که تا قبل از آن امیدی برای بازگشایی آن وجود نداشت.

اما به یکباره با عزمی همگانی و انگیزه‌ای فراگیر، روح امید را در کالبد نیمه‌جان صنعت فولاد میبد دمید تا دوباره بتواند به چرخه صنعت فولاد کشور بازگردد. اگر با نگاهی توسعه‌محور به این صنعت در شهرستان نظر بیفکنیم، بدون شک آثار راه‌اندازی مجدد آن و حتی این بار متمایز از دفعات قبل آشکارتر خواهد شد. چراکه میبد به عنوان چهارراه ارتباطی و موثر در این صنعت می‌تواند تامین‌کننده نیاز شمش چدن صنایع مهمی همچون فولاد مبارکه، فولاد اهواز، فولاد خراسان و برخی دیگر از صنایع داخلی باشد. گفتنی است، کارخانه فولاد میبد نخستین پروژه از صنایع بزرگ متالورژی ایران است که تمامی عملیات طراحی، ساخت و فرآیند فناوری آن با دانش فنی متخصصان این مرز و بوم بوده است.

راه‌اندازی شرکت فولاد میبد موجب اثرگذاری فرهنگی و اقتصادی فراوانی در منطقه خواهد شد، چراکه پس از ۷ سال پرتنش به‌ویژه برای کارگران زحمتکش شرکت به نظر می‌رسد با همت مردم، کارگران و کارکنان شرکت، مسئولان و سایر عوامل موثر در این فرآیند، آینده درخشانی را پیش روی صنعت فولاد در میبد قرار دهد و حتی در صورت عملکرد صحیح شرکت و در مسیر طرح‌های توسعه‌ای در روزگار رکود در صنعت کاشی و سرامیک به عنوان رقیبی جدی مطرح شود. همچنین باید توجه داشت که این پروژه از بزرگترین طرح‌های برنامه دوم و سوم توسعه اقتصادی کشور به‌شمار می‌رفت.

به نظر می‌رسد پس از بررسی‌های کارشناسی دقیق در بازار فولاد و با توجه به نیازسنجی انجام‌شده مبنی بر احتیاج شدید بازار جهانی فولاد به محصول استراتژیک فرومنگنز و به منظور برون‌رفت از شرایط رکود فعلی شرکت که چند سالی است گریبانگیر آن شده است، نخستین سیاست بارز این شرکت، بر تولید محصول فرومنگنز پیش برود که این خود نشانگر شروع مناسب و منطقی دست‌اندرکاران این پروژه است. با توجه به امید و همتی که در تمامی عوامل تولید در فولاد میبد به وجود آمده، امید است بتوان در افق پیش‌روی توسعه‌ای و همه‌جانبه شاخصه‌های توسعه اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و زیست‌محیطی و ایجاد اشتغال برای جوانان این منطقه بیش از پیش گام برداشت.

حجت‌الله خلیلی
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد

 

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید