پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آموزش نرم‌افزارهای<br>مهندسی مواد و مکانیک

آموزش نرم‌افزارهای
مهندسی مواد و مکانیک

حال مس خوب می‌شود

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

قیمت پایین مس در سال‌های گذشته از حال بد دکتر مس خبر داشت. «وود مکنزی» پنج عامل بهبود بازار آینده مس را پیش‌بینی کرده.

۱- رشد اقتصادی جهان رو به بهبود

رشد اقتصاد جهانی از سال ۲۰۱۶ روند رو به بهبودی داشته است. به‌علاوه چشم‌انداز کوتاه‌مدت هم نسبتاً مثبت است. این امر مدیون بهبود اقتصادی در ایالات متحده امریکاست که به‌تبع آن بازار کالاها نیز بهبود خواهند یافت. اگرچه اروپا همچنان مشکلات خود را دارد. رشد اقتصادی جهانی با سرمایه‌گذاری بالاتر و مصرف بیشتر مس همراه خواهد بود که در قیمت آینده تولیدات مسی اثرگذار است. در نمودار زیر رشد اقتصادی جهانی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ آمده است.

۲- چین؛ همچنان متقاضی مس

میزان تقاضا در همه نقاط جهان غیر از چین در سال ۲۰۱۶ افزایش داشت. در کوتاه‌مدت نیز تقاضای کلی مس تصفیه‌شده ثابت باقی خواهد ماند که بخشی از آن به‌خاطر توزیع بیشتر قراضه جهانی است. اگرچه ایالات متحده امریکا و وعده نوسازی زیرساخت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور در ابتدا بر بازار مس اثرگذار بود اما در سال‌های آینده چین همچنان عامل اصلی محرک رشد تقاضا باقی خواهد ماند که باید آن را ناشی از سیاست‌های این کشور در زمینه افزایش ساخت‌وساز دانست. علاوه بر این‌ها در سال ۲۰۱۷ رشد تقاضای مس در بخش خودروسازی به دلیل افزایش تولید خودروهای الکتریکی حتی از رشد تولید خودرو هم فراتر خواهد رفت.

۳- اوج‌ها و فرودهای سال ۲۰۲۰

وود مکنزی پیش‌بینی می‌کند عرضه تولیدات معدنی در طول سال ۲۰۱۷ ثابت باشد. اما با رشد مثبت در سال ۲۰۲۰ به نقطه اوج خود خواهد رسید. البته در سال ۲۰۲۰ و پس از آن تقاضای این بخش افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. البته پیش‌بینی می‌شود عرضه بالا در این سال جوابگوی این نیاز خواهد بود. در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود پروژه‌های کمی برای تامین نیاز جهانی در بلندمدت تعریف شده باشد.

۴- سال ۲۰۱۷، سال افزایش قیمت مس

پیش‌بینی می‌شود اثر دو عامل رشد عرضه پایین‌تر و و رشد تقاضای معمولی منجر به کسری بازار مس تصفیه‌شده در سال ۲۰۱۷ شود. با توجه به این‌که ذخایر جهانی نیز رو به کاهش است، انتظار می‌رود قیمت متوسط سالانه مس روند افزایشی داشته باشد.

۵- سرمایه‌گذاری‌ها آغاز می‌شود

در سال‌های اخیر قیمت‌ها کاهش داشتند اما هزینه‌های عملیاتی و نیز هزینه‌های سرمایه‌گذاری به قوت خود باقی ماندند. ولی با افزایش قیمت در سال ۲۰۱۷ انتظار بهبود منطقی سود برای شرکت‌ها وجود دارد که خود عامل حمایتی‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های جدید است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید