مهندسی مواد

پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

جزوه درس روشهای شناسایی مواد دکتر عسگری (دانشگاه صنعتی شریف)

جزوه درس روشهای شناسایی مواد

جزوه درس روشهای شناسایی مواد

جزوه درس روشهای شناسایی مواد دکتر عسگری (دانشگاه صنعتی شریف)

روش های شناسایی مواد (Materials Characterization Methods)، بسیار حائز اهمیت است. خواص فیزیکی و شیمیایی یک محصول به نوع مواد اولیه و ریزساختار آن بستگی دارد. بنابراین جهت شناسایی ویژگی های یک ماده جهت انجام پژوهش و نیز کنترل کیفیت محصولات صنعتی، نیاز به روش ها و تجهیزات شناسایی است.

برای شناسایی مواد به فاکتور های زیر نیاز داریم :

  • نوع اتم
  • ساختمان کریستالی هر فاز
  • نوع توزیع فاز ها

پارامترهیی مانند نقطه ذوب و موارد دیگری نیز وجود دارد ، ولی این موارد در دل همان فاکتور های گفته شده قرار دارد و می توان از این اطلاعات برای مطمئن شدن از پیشبینی استفاده کرد . برای شناسایی میتوان زاز x-ray و e-beam استفاده کرد که در مورد x-ray میتوان تا چند mm*mm است در حالی که با اکسترون این مقدار خیلی کمتر است. با e-beam میتوان با یک لنز الکترومغناطیس به راحتی روی یک نقطه زوم کنیم در حالی که x-ray برای فوکوس کردن روی یک نقطه وجود ندارد. پایه میکروسکوپ های الکترونی و آنالیزهایی که با e-beam انجام می شود با میدان های مغناطیسی است. هرچه رزولیشن کمتر باشد بهتر است.

جزوه کامل این درس ( استاد عسگری دانشگاه صنعتی شریف ) را میتوان از لینک زیر دانلود کنید.

رمز تمامی فایل ها www.iran-mavad.com با حروف کوچک است.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید