تا ۴۰ سال آینده ذخیره تیتانیوم در کهنوج داریم

madan

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مهدی کرباسیان در حاشیه در مراسم اجرای پروژه های کارخانه های کنسانتره و سرباره طرح تیتانیوم کهنوج با اشاره به اینکه ۴۰۰ میلیون ذخیره معدنی قطعی در این منطقه وجود دارد، اظهارداشت: اگر اکتشاف در این منطقه توسعه پیدا کند، ظرفیت های معدنی بیشتری در این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی ما تا ۳۵ الی ۴۰ سال آینده ذخیره تیتانیوم در این منطقه داریم، افزود: در کارخانه تیتانیوم ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که حدود ۳۳۰ میلیارد تومان مجوز برای صدور اوراق مشارکت صادر شده است که صدور این مجوز ها در مرحله نهائی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به این پرسش که چرا این کارخانه بعد از ۳۰ سال به بهره برداری رسیده است، گفت: مهمترین مشکلات افتتاح این کارخانه فن آوری و تکنولوژی بود البته عدم سرمایه گذاری هم از دیگر مشکلات ما بود که خوشبختانه توانستیم با به کارگیری ابزارهای خاص بر این موضوعات فائق آییم.

کرباسیان افزود: در سال ٩٣ و ابتدای ٩۴ برای تکمیل پروژه های تیتانیوم از مشاوران استرالیایی استفاده کردیم که زمینه ی إجرائی شدن این طرح ها بعد از برجام میسر شد.

وی اضافه کرد: بعد از تکمیل این پروژه به سمت تولید پیگمنت و سپس تولید فلز تیتانیوم حرکت خواهیم کرد.

کرباسیان با تاکید بر اینکه ظرفیت معدن کهنوج در خاورمیانه رتبه اول را دارد، ادامه داد: در پروژه تحقیقاتی نیمه صنعتی تولید رنگدانه تیتانیوم نیز با ارمنستانی ها همکاری کرده ایم.

رئیس سازمان ایمیدرو با اعلام این کارخانه د ردولت قبل دو بار به مرحله فراخوان رسیده است ، گفت: اما متاسفانه بخش خصوصی تمایلی به حضور در این فراخوان ها نداشت و در نهایت یکی از کارخانه ها به شرکت وابسته به یک نهاد واگذار شد اما این واگذاری نتیجه ای نداشت و طرح متوقف شد.

کرباسیان ادامه داد: با روی کار آمدن دولت یازدهم اقدامات لازم برای افتتاح این کارخانه انجام شد. برای پروژه پیگمنت از تقاضای بخش خصوصی استفاده میکنیم ضمن اینکه در قانون ذکر شده است که اگر پروژه ای توسط یک سازمان توسعه ای به اتمام برسد باید ظرف سه سال به بخش خصوصی واگذار شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید