تولید کاتد مس از مرز ۲۶ هزار تن گذشت

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

برپایه جدول آماری عملکرد صنایع معدنی در مدت یاد شده، کاتد مس تولیدی در ۲ ماهه ۹۵ به رقم ۲۹ هزار و ۷۱۵ تن رسیده بود .

وزارت صنعت، معدن وتجارت پارسال میزان تولید کاتد مس در مدت ۱۱ ماهه ۹۵ را رقم ۱۷۳ هزار و ۲۰۰ تن اعلام کرده بود که متوسط عملکرد ماهانه به ۱۵٫۷ هزار تن رسید .
میزان کاتد مس تولیدی در اردیبهشت ماه امسال ۱۲ هزار و ۶۴۹ تن شد و در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته که ۱۶ هزار و ۲۶۶ تن بود، کاهش ۲۲٫۲ درصدی دارد.

همچنین مس آند تولیدی در ۲ ماهه امسال به ۳۲ هزار و ۴۶۴ تن رسید و نسبت به رقم ۳۹ هزار و ۹۶۴ تن عملکرد دوره مشابه پارسال، افت ۱۸٫۷ درصدی را ثبت کرد .
علاوه براین اردیبهشت ماه امسال ۱۳ هزار و ۲۸۰ تن مس آند به تولید رسید و در مقایسه با ماه مشابه ۹۵ که ۱۸ هزار و ۷۸۵ تن بود، کاهش ۲۹٫۳ درصدی دارد.

میزان کنسانتره مس تولیدی در دوره این گزارش به رقم ۱۹۳ هزار و ۶۹۰ تن رسید که در برابر ۱۸۴ هزار و ۹۲۰ تن عملکرد ۲ ماهه نخست ۹۵ رشد ۴٫۷ درصدی را ثبت کرد .
اردیبهشت ماه ۹۶ کنسانتره مس تولیدی به ۹۹ هزار و ۵۷۳ تن رسید که نسبت به ۹۱ هزار و ۲۴۲ تن عملکرد در ماه مشابه پارسال، افزایش ۹٫۱ درصدی را نشان می دهد.

امسال در ۲ ماهه ۹۶ میزان استخراج سنگ مس ۲۷ میلیون ۳۲۳ هزار و ۶۵۴ تن ثبت شده و در مقایسه با ۲۶ میلیون و۹۲ هزار و ۲۴۱ تن عملکرد دوره مشابه پارسال، رشد ۴٫۷ درصدی دارد .

همچنین در دومین ماه امسال ۱۳ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۶۳ تن سنگ مس استخراج شد که نسبت به ۱۳ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۴۸۶ تن اردیبهشت ۹۵ افزایش ۱٫۲ درصدی را نشان می دهد.

برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات ۸۱۰ هزار و ۱۳۸ تن مس و محصولات پایین دستی به ارزش ۶۶۲ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ صورت گرفت که همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی، از نظر وزن و ارزش نسبت به سال ۹۴ به ترتیب ۱۴۷ و ۱۳۱ درصد رشد را ثبت کرد.

برپایه جداول آماری در زمینه بخش معدن وصنایع معدنی، از مجموع ۵۷ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۱۶۴ تن صادرات صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ سهم مس و محصولات پایین دستی ۱٫۴ درصد بود.

همچنین از هفت میلیارد و ۲ میلیون دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۵، سهم مس و محصولات پایین دستی ۹٫۴ درصد ثبت شد.
علاوه براین پارسال به میزان ۶ هزار و ۵۵۶ تن واردات مس و محصولات پایین دستی صورت گرفته که ارزش آن به رقم ۴۱ میلیون دلار رسید.

واردات مس و محصولات پایین دستی در این مدت از نظر وزن و ارزش در مقایسه با سال ۹۴ به ترتیب ۳۴ و ۱۹ درصد افزایش یافت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۳ تولید کاتد مس را ۱۹۳ هزار و ۶۰۰ تن اعلام کرده بود.

بررسی ها نشان می دهد درآمد ارزی حاصل از صادرات مصنوعات مسی همواره از صدور مس خام بیشتر بوده است و در دوره ۱۵ ساله (۹۳- ۱۳۷۹) حداکثر مقدار آن در سال ۱۳۹۰ به ۷۷۷ میلیون دلار رسید.

اطلاعات موجود نشان می دهد در سال ۱۳۹۳ چین ۹۹٫۹۷ درصد از سنگ مس و کنسانتره مورد نیاز خود را از ایران وارد کرد و سایر کشورها سهم ۰٫۰۳ درصدی داشتند.
همچنین ترکیه، امارات و هند در مجموع ۹۲٫۲ درصد از صادرات بخش مصنوعات ایران را جذب کردند که ترکیه با ۷۳٫۶ درصد بالاترین سهم را داشت.

سال ۱۳۹۳ نزدیک به ۱۵۶ هزار تن مس خام و ۶۲ هزار تن مصنوعات مسی به ۳۳ کشور صادر شد.

هند، چین و فیلیپین در دوره ۱۵ ساله یاد شده، به ترتیب ۳۶٫۲، ۳۴٫۸ و ۱۸٫۲ درصد از صادرات مس خام کشورمان را جذب کردند.

برپایه آمارهای سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ظرفیت کاتد مس کشور در سال ۹۴ بالغ بر ۳۰۸ هزار تن بود که در افق ۱۳۹۹ باید به ۴۱۱ هزار تن برسد که برای تحقق این مهم به یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جدید نیازمند است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید