تولید مس ۳ ماهه اول امسال شرکت واله، بالغ بر ۱۰۹ هزار تن بود

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به نقل از مس پرس، به‌رغم مشکلاتی که واحدهای معدنی شرکت برزیلی واله در برزیل و کانادا تجربه کردند، انتظار می‌رود که پیش‌بینی تولید سال ۲۰۱۷ شرکت دور از دسترس نباشد. واحد سالوبوی برزیل با تعمیرات پیش‌بینی نشده در کارخانه و واحد وویسیزبی کانادا با مشکلات لجستیک ناشی از تغییرات جوی روبه‌رو بودند. در مجموع عملکرد ۳ ماهه این شرکت نسبت به فصل اول و آخر سال ۲۰۱۶، به ترتیب ۲٫۵ و ۱۱ درصد کاهش داشت.

شرکت چندملیتی واله در برزیل که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در سراسر جهان است، از تولیدکنندگان مس نیز به‌شمار می‌رود. سهام‌دار عمده واله، شرکت واله‌پار با ۳۳٫۷ درصد سهام است. باقی سهام این شرکت میان سرمایه‌گذاران خارجی، برزیلی و دولت برزیل تقسیم شده است که هر گروه به‌ترتیب ۴۷٫۱، ۱۳٫۹ و ۵٫۳ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارند. محصولات این شرکت به ترتیب حجم تولید، سنگ آهن، گندله، سنگ منگنز، زغال‌سنگ، نیکل، مس، کبالت و طلا است.

دارایی‌های معدنی مس این شرکت در ۳ کشور برزیل، کانادا و زامبیا واقع شده است. دو معدن سوسگو و سالوبو در برزیل و معادن سودبوری (مجتمع سودبوری خود متشکل از ۶ معدن است)، تامپسون و وویسیزبی در کانادا هستند. معدن لوبامبه در زامبیا نیز به‌طور مساوی بین شرکت برزیلی واله و شرکت معدنی رنگین‌کمان آفریقا تقسیم شده است. مجموع سهام این ۲ شرکت از این معدن ۸۰ درصد بوده و ۲۰ درصد دیگر آن متعلق به هولدینگ سرمایه‌گذاری ZCCM است.

کل تولید مس شرکت واله در فصل اول سال ۲۰۱۷، به حدود ۱۰۹ هزار تن رسید که نسبت به همین دوره از سال گذشته، کاهش ۲٫۵ درصدی داشت و در مقایسه با فصل قبل آن (یعنی فصل آخر سال ۲۰۱۶) نیز حدود ۱۱ درصد افت کرد. دلیل اصلی افت سطح تولید شرکت واله در ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۷، کاهش حجم تولید مجتمع سودبوری به دلیل تعطیلی یکی از معادن این مجتمع و همچنین فعالیت‌های تعمیر و نگهداری در برخی از معادن این شرکت بود. نمودار ۱، میزان تولید مس واحدهای مختلف شرکت برزیلی واله را در فصل اول سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد و با فصل اول و آخر سال ۲۰۱۶ مقایسه می‌کند.

همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود، مجموع تولید واحدهای برزیل در مجموع ۶۷ هزار ۵۰۰ تن مس محتوی کنسانتره بود. معدن سوسگو، به دلیل عملکرد بهترش که حاصل بهبود نرخ بهره‌برداری، بهره‌وری و عیار بیشتر مس بود، نسبت به فصل اول و آخر سال ۲۰۱۶، به ترتیب حدود ۱۱٫۷ و ۱۰٫۷ درصد رشد داشت. در مقابل معدن سالوبو به علت مواجهه با تعمیرات پیش‌بینی نشده در کارخانه در ماه فوریه ۲۰۱۷ و همچنین عیار کمتر مس، با کاهش تولید رو‌به‌رو شد. تولید این واحد نسبت به فصل اول سال ۲۰۱۶، حدود ۳٫۶ درصد رشد و نسبت به فصل آخر ۲۰۱۶، حدود ۱۴٫۵ درصد کاهش داشت. با این وجود، جنیفر ماکی، رییس بخش فلزات پایه شرکت واله بیان کرد: به‌رغم مشکلات موقتی پیش آمده در اوایل سال ۲۰۱۷ برای معدن سالوبو، این واحد به پیش‌بینی ۲۰۰ هزار تنی تولید سال ۲۰۱۷، دست خواهد یافت.

واحد سالوبو، ظرفیت تولید خود را در سال گذشته دوبرابر کرده و به ۲۰۰ هزار تن رسانده است. علاوه بر این، پروژه توسعه سالوبوی ۳ هنوز در مرحله مطالعات امکان‌سنجی است و حدودا یک سال دیگر به زمان نیاز دارد. تصمیم‌گیری این شرکت برای سرمایه‌گذاری در این واحد از نیمه دوم سال ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد. این پروژه، به دلیل معاملات بلندمدت فروش محصول در سالوبو، سرمایه‌گذاری کم‌هزینه‌ای محسوب می‌شود.

علاوه بر معادن مس برزیل، واحدهای معدنی واقع در کانادا در ۳ ماهه اول سال ۲۰۱۷، در مجموع حدود ۳۵ هزار ۹۰۰ تن تولید مس محتوی کنسانتره داشتند که عملکرد همه آن‌ها نسبت به فصل اول و آخر سال گذشته، ضعیف‌تر بود. تولید مجتمع سودبوری که حدود ۲۶ هزار ۵۰۰ تن بود، به ترتیب به میزان ۱۴٫۲ و ۱۷٫۷ درصد نسبت به فصل اول و آخر سال ۲۰۱۶ کاهش داشت. عامل اصلی عملکرد ضعیف‌تر این واحد را می‌توان به تعطیلی یکی از معادن این مجتمع نسبت داد. واحد وویسیزبی نیز با تولید ۹ هزار ۱۰۰ تن مس، حدود ۱۶٫۷ درصد نسبت به فصل اول سال ۲۰۱۶ رشد و ۱۷٫۳ درصد نسبت به فصل آخر سال گذشته کاهش نشان داد. تولید مس در این مجتمع به‌طور قابل ملاحظه‌ای به تغییرات جوی این منطقه بستگی دارد که با پشت سر گذاشتن زمستانی سخت، محدودیت‌های لجستیک قابل توجهی را برای این مجتمع به همراه داشت. با این وجود، تولید این مجتمع در حال حاضر با سرعت پیش‌بینی شده ادامه می‌یابد.

در نهایت، واحد لوبامبه در زامبیا نیز با تولید حدود ۳ هزار ۸۰۰ تن مس محتوی کنسانتره، سهم حدود یک هزار و ۵۰۰ تنی را برای شرکت واله به همراه داشت.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید