تولید مس زامبیا در سال جاری ۴ درصد افزایش خواهد یافت

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به گفته اتاق معادن در دومین تولید کننده بزرگ مس آفریقا، تولید این فلز در زامبیا در سال جاری با حدود ۴ درصد افزایش به یک رکورد خواهد رسید، چون شرکتهای معدنکاری فعال در این کشور در حال رسیدن به توافقی با دولت بر سر قیمتهای برق هستند. ناتان چیشیمبا، رئیس اتاق یاد شده، گفت که تولید به حدود ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید. این رقم بالاتر از رقم ۷۷۰۶۰۰ تن استخراج شده در سال گذشته و بیش از رکورد حدوداً ۷۹۰ هزار تنی سال ۲۰۱۳ است.

پیش بینی اتاق معادن نسبت به برآورد کریستوفر یالوما، وزیر معادن، که امیدوار است تولید به ۸۵۰ هزار تن افزایش یابد کمتر خوش بینانه است. چیشیمبا سه شنبه در مصاحبه ای در کیتوِه در استان کاپر بلت گفت مذاکرات بر سر افزایش پیشنهادی تعرفه های برق مورد استفاده توسط صنعت معدنکاری که بیش از نیمی از برق زامبیا را مصرف می کند به خوبی در حال پیشرفت است. بیشتر معادن در این کشور با افزایش تحمیل شده از سوی دولت در ۲۰۱۴ ، و دیگر بار در شروع ۲۰۱۶، مخالفن کردند، و مذاکرات آنها با دولت در این رابطه هنوز ادامه دارد. چیشیمبا گفت،”یک یا دو مسئله مورد مناقشه وجود دارد که گمان نمی کنم لاینحل باشند. می توانم با اطمینان بگویم که طی دو سه هفته آینده این مذاکرات به نتیجه خواهد رسید.” اتاق معادن گفته است که تعرفه ها باید بر مبنای هزینه تولید برق تعیین شوند.

وزارت نیروی زامبیا در ماه آوریل به شرکت شرکاء مشاوره اقتصادی مستقر در انگلستان مأموریت دارد تا در این مورد به مطالعه بپردازد و گزارش خود را تا ۱۲ ماه بعد ارائه نماید. یالوما پیشتر در روز سه شنبه گفت دولت می خواهد ضمن جبران هزینه هایش اطمینان حاصل نماید که شرکتهای معدنکاری فعال در این کشور سودآور باقی خواهند ماند. او گفت،”ما نمی خواهیم راه تنفس کسی را ببندیم.” شرکتهای معدنکاری ای از قبیل گلنکور، ودانتا ریسورسز و بارریک گلد دارای عملیاتهایی در زامبیا هستند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید