تولید فولاد در شادگان

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

آیین راه‌اندازی این کارخانه با روشن‌شدن مشعل‌های ریفرمر نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی پرد در جهان، روز گذشته با حضور مهدی کرباسیان رئیس هیات‌عامل ایمیدرو و جمعی از مقامات استان خوزستان در شادگان برگزار شد.

دستیابی به ۴ میلیون تن فولاد مد نظر است
رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در این آیین اظهار کرد: امروز افتخار می‌کنیم که توانستیم به‌عنوان یک کار کوچک این پروژه را راه‌اندازی کنیم و در همین راستا از تلاش همه همکاران، مدیران و کارگران این کارخانه تشکر می‌کنم.

مهدی کرباسیان گفت: نکته مهم درباره این پروژه آن است که دستیابی به تولید ۴میلیون تن فولاد در این پروژه ادامه پیدا کند زیرا آینده کشور در توسعه و تولید است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر تولید و اشتغال افزود: ما دولتی‌ها و همه ملت باید توجه کنیم ۲سال است که مقام معظم رهبری به تولید و اقتصاد مقاومتی و همچنین در امسال به اشتغال توجه کرده‌اند. آینده کشور در توسعه و اشتغال است تا بتوانیم جایگاه خود را در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ به‌عنوان قدرت منطقه از نظر اقتصادی حفظ کنیم و این موضوع با همدلی، هماهنگی و حرکت در جهت تعامل با دنیا و استفاده از ظرفیت‌های داخل انجام می‌شود.

کرباسیان تصریح کرد: راه‌اندازی این پروژه به معنای اشتغال و توسعه است. در این پروژه و در زمان پیمانکاری در سال ۹۲ حدود ۸۰۰ نفر در دوره‌های مختلف مشغول به کار بودند اما زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد این پروژه تنها چند نگهبان داشت در حالی که امروز نزدیک به ۱۷۰ نفر به طور مستقیم در قسمت آهن اسفنجی در کارخانه مشغول به‌کار هستند و این مسئله به منظور اشتغال دائم است که حدود ۷۰درصد از مردم شادگان هستند.ریس هیات عامل ایمیدرو افزود: قرار است این پروژه توسعه پیدا کرده و به تولید ۸۰۰هزار تن شمش فولاد برسد البته پیگیری‌های بعدی برای تکمیل زنجیره فولاد میزان تولید را به ۴میلیون تن افزایش می‌دهد.

به گفته کرباسیان شهرک صنعتی شادگان باید معیار قرار گیرد زیرا فولاد، به تنهایی اشتغال وسیع به همراه ندارد و این صنایع پایین‌دستی هستند که اشتغال ایجاد می‌کنند.

دوستان سرمایه‌گذار باید از محصول این واحد در صنایع پایین‌دستی استفاده کنند. خوشبختانه بحث زنجیره فولاد در این منطقه در حال پیگیری است که کار بسیار ارزشمندی خواهد بود.
به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو یکی از نکات بسیار مهم در خوزستان، دسترسی به دریا و انرژی فراوان است ضمن اینکه صنعت فولاد دو بخش سنگ‌آهن و انرژی (گاز) را دربر می‌گیرد.

وی ادامه داد: ۳میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن در کشور وجود دارد که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید با پروژه ۲۵۰هزار کیلومتر کار اکتشافی در ایمیدرو تکمیل شد این در حالی است که در ۸۰سال گذشته تنها ۱۰۰هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام شده بود.

کرباسیان ادامه داد: سال گذشته با تمام مشکلاتی که وجود داشت ۱۳۰میلیارد تومان هزینه کردیم و در سال ۹۵ به ۴۰۰میلیون تن ذخیره جدید سنگ‌آهن دست یافتیم.
وی در ادامه با اشاره به میزان مصرف فولاد در کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: یکی از مبانی توسعه در دنیا میزان مصرف فولاد است. درحال‌حاضر در کشور ما میزان فولاد بین ۲۱۰ تا ۲۱۵ کیلوگرم است، اما پیش‌بینی‌ها برای سال ۱۴۰۴ شمسی، میزان مصرف فولاد برای هر ایرانی را بیش از ۳۵۰ کیلوگرم نشان می‌دهد و این تنها با سرمایه‌گذاری و تولید و وحدت ملی برای توسعه محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه شادگان یکی از ۷ طرح فولادی بود گفت: در ۴سال گذشته ۵۰۰میلیارد تومان تنها در این پروژه هزینه شده و برای قسمت فولادسازی آن نیز ماشین‌آلات خریداری شده است. امیدواریم در ۱۸ماه آینده پروژه فولادسازی این واحد فعال شود.
به گفته وی، نکته مهم، کار پایدار است یعنی تولید فعال شود.
کرباسیان در ادامه با بیان اینکه این پروژه نخستین پروژه ایرانی است، افزود: جمهوری اسلامی ایران از نظر آهن اسفنجی و تولید آن در رتبه نخست قرار دارد. پروژه‌های اجرا شده تا به امروز در ایران از فناوری میدرکس استفاده می‌کردند که فناوری ژاپنی بود اما این پروژه پرد بوده که برای شرکت‌های ام‌ام‌ای و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان ایمیدرو است. ایران توانست در این زمینه یک فناوری را به دنیا معرفی کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره تفاوت روش میدرکس با پرد افزود: در روش پرد مصرف آب و انرژی، پایین و کیفیت محصول بالاست. وی با بیان اینکه رکورد صادرات فولاد در کشور زده شد افزود: در سال گذشته ۶/۸میلیون تن فولاد صادر کردیم این درحالی بود که در سال ۹۴ بیش از ۴میلیون تن و در سال ۹۱ به میزان ۲۰۰هزار تن بود. کرباسیان همچنین با اشاره به مشکلات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم افزود: در سال ۹۲ جیب ما خالی بود زیرا ۲۱هزار میلیارد تومان اموال سازمان رد دیون شده بود. امروز تولید فولاد از ۲۲میلیون تن ظرفیت به بیش از ۳۰میلیون تن ظرفیت رسیده است و رفتن به بازارهای صادراتی یعنی رقابت با اروپا که خوشبختانه هم از نظر کیفیت و هم از نظر نرخ قابل رقابت است. رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به دیگر اقدامات دولت یازدهم در بخش معدن افزود: جلوگیری از خام‌فروشی نکته دیگری است که باید به آن اشاره کرد. در ۴سال گذشته توانستیم توازن را در زنجیره فولاد ایجاد کنیم.

امروز در زمینه کنسانتره ۵۴درصد و در گندله ۴۵درصد افزایش تولید را شاهد هستیم و امسال به توازن خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم ۷ طرح فولادی متوقف بوده‌اند اظهار کرد: امروز شاهد فعال‌سازی دومین طرح از این ۷ طرح هستیم و در خرداد و تیر امسال ۳ طرح دیگر فعال می‌شوند. برنامه ما فعال‌سازی ۷ طرح تا پایان سال خواهد بود.
وی در پایان با تاکید بر آنکه اگر این طرح به تولید ۴میلیون تنی دست پیدا کند مطمئن باشید خوزستان به عنوان قطب فولادی در کشور مطرح می‌شود با اشاره به برخی اقدامات دولت دهم افزود: کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در دولت گذشته ۶هزار نفر به نیروهای خود اضافه کرد که امروز همین تعداد با مشکل مواجه شده‌اند در حالی که ما باید تولید را افزایش دهیم تا اشتغال افزایش یابد.

مشارکت ۳۵ درصدی ایمیدرو
مدیرعامل فولاد شادگان نیز در این آیین گفت: طرح فولاد شادگان یکی از ۷ طرح فولادی مهم کشور است که مطالعات جامع آن در سال ۱۳۸۲ به عنوان پیش نیاز در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه اقتصادی کشور مطرح شد.
عباس تفضلی افزود: در این طرح برای تولید ۸۰۰هزار تن شمش فولادی در زمینی به مساحت ۲۵۶ هکتار، پیش‌بینی ظرفیت تولید فولاد در دو بخش اصلی انجام شد.
تفضلی بیان کرد: شرکت فولاد شادگان در مرداد ۱۳۹۳ با مشارکت ۶۵درصدی شرکت فولاد خوزستان و ۳۵درصدی سازمان ایمیدرو تشکیل شد و هزینه‌های انجام شده از سوی سازمان ایمیدرو پیش از مشارکت فولاد خوزستان، حدود ۳هزار و ۸۰۰میلیارد ریال بود و در زمان تشکیل شرکت فولاد شادگان، حدود ۵هزار میلیارد ریال از سوی شرکت فولاد خوزستان تهیه و سرمایه‌گذاری شد. مدیرعامل فولاد شادگان در ادامه افزود: از زمان حضور فولاد خوزستان در این بخش با استفاده از ظرفیت‌های منطقه به‌ویژه شهر شادگان به‌طور متوسط ۸۰۰ نفر در بخش‌های کارفرما و پیمانکار شاغل شدند که ۷۰درصد افراد بومی شادگان، ۲۷درصد بومی استان و تنها ۳درصد غیربومی هستند.

وی گفت: از مجموع ۱۴۳ نفر نیروی قابل جذب در آزمون سال ۱۳۹۴ افزون‌بر ۱۳۶ نفر مشغول به کار هستند و ۷ نفر در مرحله جذب نهایی قرار دارند که ۹۲ نفر بومی شادگان و ۵۲ نفر بومی استان هستند. تفضلی بیان کرد: درحال‌حاضر مجموع کارکنان دارای قرارداد دائم و موقت در فولاد شادگان ۶۱ نفر هستند که ۱۰ نفر، مامور به خدمت در فولاد شادگان هستند.

وی اظهار کرد: اکنون نیز مدیریت فولاد خوزستان افق‌های وسیع‌تری را نسبت به توسعه فولاد شادگان مطرح کرده است که از ظرفیت ۱۰۰هزار تن فعلی به ۴ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ برسد.

بر اساس این گزارش فولاد شادگان ۲۵۰ نفر اشتغال مستقیم در مرحله نخست و ۴۰۰ نفر اشتغال در مرحله دوم و ۴هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.
این کارخانه در فاز نخست ۷۰۰هزار تن ظرفیت تولید آهن سنگین و یک میلیون تن ظرفیت تولید فولاد دارد.
شهرستان شادگان در ۱۲۱ کیلومتری اهواز مرکز خوزستان و در جنوب استان واقع است.

شادگان منطقه‌ای مناسب برای صنعت فولاد
نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در این آیین اظهار کرد: باید خسته نباشید گفت به افرادی که سال‌های سال در این نقطه از کشور مشغول به‌کار بودند و امیدوارم مراحل بعدی را نیز با هم ادامه داده و این منطقه را توسعه دهیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین ناصری‌نژاد افزود: این محل منطقه مناسبی برای فولاد است. این منطقه در کنار دریا قرار دارد و مزاحمتی برای شهر و محیط‌زیست ندارد، این موضوع برای ما بسیار خوشحال‌کننده است. به همین دلیل به توسعه فولاد در این منطقه اصرار داریم.

وی ادامه داد: وجود جاده اصلی بندر امام خمینی(ره) آبادان، یکی دیگر از ویژگی‌های این منطقه است. همچنین در این منطقه خط آهن سراسری وجود دارد و به دنبال اتصال خط آهن شادگان به بندر امام هستیم که مناسب توسعه صادرات خواهد بود.
به گفته وی، باید توسعه فولاد و صنایع وابسته را در این منطقه داشته باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین مجید ناصری‌نژاد بیان کرد: در برخی مناطق بدون ظرفیت طرح‌های فولادی ایجاد می‌شود که توجیه اقتصادی ندارند اما ظرفیت‌های موجود در شادگان برای ما بسیار مهم است. وی با اشاره به برخی استان‌ها اظهار کرد: در چند دهه اخیر با بحران کم‌آبی مواجه بودیم همچنین وضع بیکاری برای ما آزاردهنده است و بالای ۴۵درصد بیکاری را درمنطقه شاهد هستیم. ما می‌خواهیم فولاد در قسمت شادگان باشد و این ظرفیت منجر به اشتغالزایی جوانان منطقه شود.

صنایع پایین‌دستی شادگان در انتظار صنعت فولاد
استاندار خوزستان نیز در این آیین اظهار کرد: در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید، اشتغال شاهد راه‌اندازی گرم فولاد شادگان هستیم تا خوزستان منشأ تولید باشد.
غلامرضا شریعتی افزود: استان خوزستان و مناطقی همچون شادگان در ۸سال دفاع مقدس، خط اول پشتیبانی جنگ بودند و زیرساخت‌های خود را برای این موضوع بسیج کردند. به گفته وی وجود صنعت فولاد و صنایع پایین‌دستی می‌تواند شهرک صنعتی شادگان را به یکی از شهرک‌های صنعتی موفق کشور تبدیل کند و امید است دوستان در این واحد نقش راهبردی ایفا کنند تا زمینه اشتغال مستقیم در منطقه ایجاد شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید