از بهمن هم میشه قبول شد

تغییر کاربری پروژه کارخانه سیمان شهرداری همدان در آینده

siman1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

جلسه این هفته کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان به صورت مشترک با جلسه کمیته اقتصاد شورای پژوهشی مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورا و با حضور اعضای شورا و اعضای هیئت علمی کمیته اقتصاد و سرمایه گذاری مرکز پیرامون بررسی پروژه های میدان بار جدید و کارخانه سیمان شهرداری همدان برگزار شد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان در این جلسه اظهار داشت: برای اتخاذ تصمیمات درست در سیستم های اجرایی باید از ایده و نظر مراکز علمی و دانشگاهی بهره گرفته شود چرا که با تلفیق این دو مقوله بسیاری از مشکلات حل می شود که بر این اساس مرکز مطالعات و پژوهش های شورا تشکیل شد.

محمد تبریزی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر نزدیکی مراکز علمی و دانشگاهی به سیستم های اجرایی اضافه کرد: سیستم و بدنه ادارات به سختی مباحث آکادمیک را می پذیرند در صورتی که کارایی و کارآمدی دستگاه های اجرایی با تلفیق دانش و علم روز با سیستم ادارات محقق می شود.

وی بهره گیری از ایده و نظر کارشناسان و اساتید دانشگاهی در تصمیم گیریهای شورا از طریق مرکز مطالعات و پژوهش ها را از برنامه های خوب شورای چهارم برشمرد و افزود: در این راستا مرکز تفاهم نامه هایی با مراکز علمی و دانشگاهی امضاء کرده است.

وی با بیان اینکه مطالعات پروژه و طرح ها نیز در مرکز مطالعات و پژوهش های شورا انجام می شود، اظهار کرد: توجه به زمان برای توجیه اقتصادی و اجتماعی پروژه ها بسیار حائز اهمیت است و باید در تصمیم گیری برای پروژه ها آینده نگر بود.

انتقاد از طولانی شدن وضعیت اجرای پروژه میدان بار جدید همدان

محمد تبریزی از طولانی شدن وضعیت اجرای پروژه میدان بار جدید همدان انتقاد کرد و افزود: بیش از چهار سال است که کلنگ اجرای این پروژه زده شده اما متاسفانه تاکنون بلاتکیلف مانده است.

تبریزی به تاکید شورای شهر همدان مبنی بر تعیین تکلیف ۱۰ روزه میدان بار همدان اشاره و اظهار کرد: این زمان اعلام شده صرفا برای امضای قرار داد نیست بلکه برای تعیین تکلیف طرح است چرا که شورا بر روی هیچ فرد خاصی برای انعقاد قرار داد تاکیدی ندارد بلکه باید مقررات و فرایند اداری عقد قرارداد طی شود در غیر این صورت مراحل مجددا انجام پذیرد.

این عضو شورای شهر همدان به اعلام آمادگی سازمان همیاریها و شهرداریها برای همکاری در اجرای طرح میدان بار جدید اشاره کرد و گفت: این سازمان می تواند  نقش موثری در کمک به سرمایه گذار در اجرای طرح داشته باشد.

تبریزی همچنین به بلاتکلیفی کارخانه سیمان شهرداری همدان اشاره کرد و اظهار داشت: این واحد تولیدی در زمان خود برای شهرداری توجیه اقتصادی داشته اما اکنون با توجه به شرایط بوجود آمده و تولید مازاد سیمان در کشور دیگر توجیه اقتصادی ندارد و تنها توجیه حضور نیروهایی است که در این واحد اداری هستند.

وی اضافه کرد: با ورود سرمایه گذار جدید برای کارخانه سیمان شهردای همدان اتفاق جدید خواهد افتاد و براین اساس باید آینده نگر بود و فکر اساسی برای تبدیل این کارخانه به واحد تولیدی دیگر کرد.

دوری از آزمون و خطا در اجرای پروژه ها

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای شهر همدان نیز به کمبود منابع مالی و شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: حوزه مدیریت شهری با توجه به محدودیت منابع مالی باید قبل از اجرای طرح و پروژه از ایده و نظر کارشناسان، اساتید و متخصصین بهره گیرد تا دیگر شاهد آزمون و خطا در اجرای پروژه ها نباشیم.

ابراهیم مولوی داشتن مدیریت زمان و توجه به توجیه اقتصادی پروژه ها را مهم دانست و تاکید کرد: شهرداری باید از اجرای طرح هایی که توجیه اقتصادی برای شهر و شهرداری ندارد بپرهیزد.

مولوی با بیان اینکه امروز به دلیل رکود بازار سیمان و نیاز خیلی کم شهرداری به سیمان در اجرای پروژه ها، کارخانه سیمان کارایی ندارد، اظهار کرد: کارخانه سیمان دیگر توجیه اقتصادی ندارد و باید سرمایه گذاری دیگری جایگزین این واحد تولیدی شده و از ظرفیت آن به خوبی استفاده شود.

محمد رضا الیاسی نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه تولیدات کارخانه سیمان شهرداری همدان اکنون مقرون به صرفه نیست گفت: این واحد تولیدی معادن و ذخایر خوبی دارد که می توان راهکار دیگری برای آن اندیشیده و ارائه داد.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری همدان نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پروژه میدان بارجدید افزود: جلسات زیادی  برای رفع مشکل این پروژه برگزار شده اما هنوز قراداد منعقد نشده است.

اکبر رنجبران از اعلام آمادگی سرمایه گذار جدید برای سرمایه گذاری در کارخانه سیمان شهرداری همدان خبرداد و اضافه کرد: با توجه به اینکه دیگر تولید سیمان در این کارخانه توجیه اقتصادی ندارد بر این اساس سرمایه گذار پیشنهادات جدیدی برای استفاده از این واحد ارائه داده است.

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید