تدبیر دولت یازدهم ۷ طرح فولاد استانی را فعال ساخت

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

« عبدالمجید شریفی » اظهار داشت: مطالعات اجرای هفت طرح از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و کلنگ زنی آن در سال ۸۶ صورت گرفت، اما به دلیل کمبود منابع مالی، تغییرات، شرایط و جابجایی مدیریتی، این واحدها هیچیک راه اندازی نشد .

ظرفیت پیش بینی شده برای هریک از این واحد ها ۸۰۰ هزار تن است که تا یک میلیون تن قابلیت افزایش دارند، اما کارشناسان این صنعت براین اعتقادند که امروز حداقل ظرفیت واحد های فولاد سازی جدید باید سه تا پنج میلیون تن باشد، بنابراین واحد های یاد شده با شرایط روز از نظر ظرفیت فاصله دارند .

کشور چین طبق برنامه امسال باید ۵۰ میلیون تن از ظرفیت فولاد و ۱۵۰ میلیون تن زغالسنگ را از مدار تولید خارج سازد تا ظرفیت عرضه و تقاضا در بازار به تعادل برسد.
براساس آمارهای پنج ماه ۲۰۱۷ میلادی چین ۸۴٫۸ درصد از رقم کاهش ظرفیت فولاد و ۶۵ درصد از زغالسنگ را اجرایی ساخته است .

** سرمایه گذاری ۱۶۰۰ میلیارد تومانی
شریفی تصریح کرد : مجموع سرمایه گذاری ارزی و ریالی که تاکنون در هفت طرح فولادی صرف شده به رقم یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و آبان ماه پارسال با بهره برداری از واحد احیا فولاد سپید دشت( چهارمحال وبختیاری) نخستین طرح در مدار قرار گرفت .

وی اضافه کرد: سپید دشت تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار تن تولید آهن اسفنجی داشته و به این ترتیب گامی جدی در مسیر تکمیل زنجیره تولید برداشته شد .

** شادگان ( خوزستان) در نوبت افتتاح
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت : اکنون فولاد شادگان ( خوزستان) که تولید آزمایشی خود را از آخر خرداد ماه امسال آغاز کرده و اکنون بیش از ۱۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید داشته، در نوبت افتتاح رسمی مسئولان بلند پایه قرار دارد .

** میانه شاگرد سوم
شریفی توضیح داد: اکنون فولاد میانه ( آذربایجان شرقی ) در واقع شاگرد سوم از لحاظ افتتاح واحد های فولاد سازی است که شریک هم ندارد و متعلق به سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) است و پیش بینی شده ظرف دو هفته آینده افتتاح شود .

**  نی ریز ( فارس ) در صف
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خاطرنشان کرد: فولاد نی ریز ( فارس) در صف افتتاح قرار دارد و برآورد شده که راه اندازی آن در آخر مرداد یا اوایل شهریور ماه امسال صورت گیرد.

**  سبزوار، قائنات و بافت در نوبت
شریفی گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده چهار واحد فولاد سپید دشت، شادگان، میانه و نی ریز امسال فعالیت خود را دارند و سپس سبزوار ( خراسان رضوی)، قائنات( خراسان جنوبی ) و بافت ( کرمان ) در نوبت افتتاح واحد احیا قرار می گیرند و در ادامه بخش فولاد سازی براساس جدول زمانی به بهره برداری می رسد .

جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و اکنون ظرفیت این بخش بالغ بر ۳۰ میلیون تن است و پارسال به تولید ۱۸٫۵ میلیون تن فولاد خام رسید .

سال گذشته ایران در زمینه صادرات فولاد به رکورد حدود ۶ میلیون تنی رسید و پیش بینی شده این رقم امسال به هشت میلیون تن برسد .
براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد خام کشور به رقم ۵۵ میلیون تن خواهد رسید که از این رقم بیش از ۱۵ میلیون تن به صادرات اختصاص خواهد داشت .

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید