مهندسی مواد

پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

بی توجهی به تولید سیمان های آمیخته فرصت سوزی است

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

مدیر بازرگانی، فروش و بازاریابی شرکت سیمان خزر مطرح کرد: در کشور ظرفیت سازی مناسبی برای تولید سیمان های آمیخته و مرکب انجام شده است چرا که در حال حاضر امکان تولید ۸ تا ۱۰ میلیون تن سیمان آمیخته در کشور وجود دارد اما در عمل بهره برداری مناسبی صورت نمی گیرد.

داود بهمن نژاد گفت : هر بنگاه اقتصادی در گام نخست باید به دو اصل اولیه توجه کند. یکی بازار مصرف و دیگری نوآوری که کارخانجات سیمان نیز از این امر مستثنی نیستند و با توجه به ظرفیت سازی ۸۰ میلیون تنی انجام شده در صنعت سیمان در حال حاضر لزوم توجه به تولید و عرضه سیمان های آمیخته یکی از مواردی است که توسط کارخانجات سیمان ایران مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته و این در شرایط فعلی فرصت سوزی به شمار می آید.

این کارشناس صنعت سیـمان ضمن اشاره به تغییر وضعیت بازار سیمان از انحصاری به رقابتی در دو سال گذشته افزود: ما باید در سالهای گذشته علاوه بر توجه به هدفمندی سازی ساخت و توسعه کارخانجات سیـمان چه از لحاظ تکنولوژیکی و محیط زیستی و چه از نظر پراکندگی جغرافیایی می بایست کارخانجات سیـمان را به شکل بهتری مدیریت و ایجاد می کردیم اما از آنجا که در گذشته بازار کارخاجات سیـمان به نوعی یک بازار انحصاری بوده و مشتریان جلوی درب کارخانجات صف می کشیده اند، دیگر کسی توجهی به مسائل مذکور نداشته و تنها کسب سود و در کنار آن ایجاد اشتغال و تامین نیازهای مردم بعنوان اهداف اصلی در نظر گرفته شده و این در حالی است که اکنون کارخانجات با انباشت میلیون تنی سیمان و کلینکر روبرو هستند.

مدیر بازرگانی، فروش و بازاریابی شرکت سیمان خزر در مورد میزان اهمیت تولید سیـمان های آمیخته افزود: شاید یکی از راهکارهای موثر در صنعت سیـمان ایران و جهان نوآوری در تولید سیـمان های خاص بویژه سیـمان های آمیخته، پوزولانی و مرکب است که مستلزم استفاده از فناوری ها و دانش نوین بوده تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده مناسب برای کارخانجات در راستای حفظ محیط زیست و دوستی با طبیعت نیز گام های اثر بخشی برداشته شود.

وی افزود: در شرایط فعلی که مازاد عرضه بر تقاضا وجود دارد آثار رکود و تحریم ها از یک سو و جایگزینی برخی کالاهای دیگر به جای سیـمان در صنایع ساختمانی مانند دیوارهای پیش ساخته، بلوک های بتنی سبک، نماهای ساختمانی و … همگی دست به دست هم داده اند تا تقاضا برای سیمان کاهش یابد.

لذا در این شرایط کارخانجات سیـمان می توانند با استفاده از تکنولوژی جدید و حمایت از طرح های نوآورانه برای ایجاد کاربردهای جدید سیـمان و بتن، روسازی های بتنی و فرهنگ سازی و آموزش های عمومی درخصوص مزایای استفاده از اسکلت های بتنی به جای فلزی در پروژه های ساختمانی شرایط را در آینده بهبود بخشند.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید