بیم و امیدهای قیمت فولاد

ax-foolad3

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

به نظر مي رسد رشد بهاي تمام شده فولاد باز هم ادامه يابد يعني بيم و اميد از افزايش بيشتر قيمت هاي جهاني اين کالاهم بجا و هم جدي است. البته در شرايط فعلي به دليل توجه به مديريت طرف عرضه در بازار فولاد، اهميت بازارهاي جهاني براي قيمت گذاري هاي داخلي ( با فرض احتمال اعمال تعرفه) افزايش يافته است.

رشد قيمت فولاد در بازارهاي جهاني رخدادي است که در روزهاي اخير بر سر زبان ها افتاده و ممکن است اين روند افزايشي باز هم ادامه يابد. دليل اصلي اين افزايش قيمت را بايد در رشد قيمت تمام شده فولاد در اقصي نقاط جهان دانست که به دليل افزايش محسوس قيمت زغال سنگ و تقويت بهاي سنگ آهن و همچنين رشد قيمت نفت خام و متعاقب آن افزايش هزينه حمل و نقل دريايي رخ داده است. از سوي ديگر در بازار داخلي چين نيز شاهد خودنمايي خوش بيني نسبت به آينده بازار فولاد در اين کشور هستيم که سفته بازي ها را در اين بازار مهم در جهان افزايش داده است. به تجربه ثابت شده است که با آغاز روزهاي سرد سال و پايان يافتن زمان بارش باران هاي موسمي مخصوصا در شمال و شرق چين، تقاضا براي فولاد افزايش مي يابد که همين خوش بيني باعث تقويت قيمت ها در اين منطقه شده است.

آزمون آزمایشی مهندسی مواد 10 مرحله آزمون حضوری در سراسر ایران

اين در حالي است که هنوز بهاي سنگ آهن رشد چنداني نداشته و اگر اين افزايش نرخ، باز هم ادامه يابد، شايد قيمت تمام شده فولاد رشد بيشتري را تجربه کند. باز هم نگاهي به تجربه سال هاي گذشته نشان مي دهد که تاثيرگذاري بهاي زغال سنگ و تقويت قيمت سنگ آهن و قراضه فولادي، به تنهايي براي افزايش قيمت هاي فولاد کافي خواهد بود همان گونه که در سال 2011 شاهد اين اتفاق بوديم و به سرعت پس از بحران جهاني اقتصاد در سال هاي 2008 و پس از آن، همزمان با کاهش حجم توليد، بهاي اين کالارشد شتاباني را تجربه کرد.

تجميع موارد فوق در کنار تجربيات پيشين اين احتمال را تقويت مي کند که رشد آرام فولاد در بازارهاي جهاني ادامه يافته همچنين ممکن است که شتاب رشد قيمت ها چند برابر شود.

درخصوص توليد فولاد خام در چين نيز شاهد بوديم که اين حجم در 8 ماه نخست سال جاري با 1/ 0 درصد کاهش به نسبت سال قبل از آن رو به رو شده و در نهايت 3/ 536 ميليون تن را به ثبت رسانده است. اين کاهش حجم توليد براي کشوري همچون چين نکته مهمي به شمار مي آيد زيرا دولت اين کشور در کنار ايجاد ظرفيت هاي جديد و مدرن توليد فولاد، ميل گسترده اي به کاهش ظرفيت هاي توليد قبلي از خود نشان نمي دهد.

اين عقب نشيني توليد در وضعيتي که انتظار رشد مجدد تقاضا وجود دارد نکته اي است که نمي توان از کنار آن به سادگي گذشت. با توجه به موارد فوق و تاثيرگذاري قيمت تمام شده فولاد بر اين بازار مهم با محوريت چين، بررسي بازار سنگ آهن در کنار رشد قيمت زغال سنگ، شايد بتواند واقعيت هاي اين بازار را بيش از پيش شفاف کند.

در بازار چين به عنوان بزرگ ترين مصرف کننده سنگ آهن در جهان شاهد هستيم که پس از کاهش قيمت ها در کنار کيفيت پايين تر توليدات داخلي سنگ آهن در اين کشور، رشد تقاضاي وارداتي اين کالاافزايش يافت تا جايي که در سال ميلادي جاري و به دليل تقويت تقاضاي وارداتي چين، شاهد رشد 3/ 9 درصدي واردات اين کالاتنها در 8 ماه ابتدايي سال 2016 بوديم که به رقم کم سابقه 65/ 669 ميليون تن بالغ شد. از سوي ديگر هرچند که هنوز آمارهاي وارداتي ماه سپتامبر ( ماه گذشته ميلادي) مخابره نشده، ولي باز هم برآوردها از ادامه رشد واردات سنگ آهن به اين کشور حکايت مي کند.

حال با توجه به افزايش قيمت نفت و رشد بهاي تمام شده سنگ آهن تحويلي به اين بازار، انتظار رشد بيشتر قيمت ها دور از ذهن نخواهد بود هرچند که از هم اکنون نيز اين روند افزايشي آغاز شده است. در آخرين معاملات سنگ آهن در پايان هفته گذشته شاهد بوديم که بهاي اين کالابه 55.50 دلار رسيد هرچند که هنوز از اوج قيمتي ماه هاي اخير يعني 23 آگوست با قيمت 61 دلار و 60 سنت، رقمي نزديک به 2/ 19 درصد کمتر است. اين موارد در کنار بهبود آرام بازار فولاد در چين امکان رشد بيشتر قيمت سنگ آهن را پديد آورده که در کنار بالابودن محسوس بهاي زغال سنگ، رشد بيشتري را براي قيمت هاي تمام شده فولاد ترسيم خواهد کرد.

در نهايت بايد به اين نکته نيز اشاره داشت که حجم توليد داخلي سنگ آهن چين به شدت کاهش يافته و با توجه به ويژگي هاي فني معدنکاري مخصوصا با عيار پايين تر و باطله برداري بيشتري در کنار افزايش قيمت نفت، عرضه سنگ آهن داخلي چين به زمان بيشتري براي ورود به بازار نياز دارد. درخصوص زغال سنگ وضعيت وخيم تري را شاهد هستيم. همان گونه که در گذشته نيز به آن اشاره شد، به دليل مشکلات زيست محيطي استفاده از زغال سنگ در حال محدودشدن است ولي طبق رسم مرسوم، اولين تاثير غالبا بر حجم توليد زغال خودنمايي مي کند.

البته اين بار آمارهاي رسمي دولتي نيز چنين نکته اي را اثبات مي کند. در ماه آگوست حجم توليد زغال سنگ چين با 11 درصد کاهش به 278 ميليون تن رسيده که باعث شد تا حجم توليد 8 ماه ابتدايي سال ميلادي جاري با 2/ 10 درصد کاهش به 17/ 2 ميليارد تن برسد.

در برنامه هاي دولتي چين شاهد هستيم که حجم استخراج زغال سنگ، بايد 150 ميليون تن کاهش يابد که تاکنون 60 درصد از اين هدف گذاري محقق شده است. با توجه به همين مطلب مهم بايد احتمال ادامه رشد قيمت زغال سنگ را مد نظر قرار داد هرچند که حفظ سطوح قيمتي فعلي نيز خود به منزله موفقيتي بزرگ به شمار مي آيد. در بازار داخلي چين قيمت ها از کف قيمتي ماه هاي اخير يعني 370 يوآن در هر تن، هم اکنون به 515 يوآن رسيده است که جهشي مهم به شمار مي آيد.

اين در حالي است که هنوز هم بسياري از معادن زغال سنگ در چين با هزينه هايي بالاتر از قيمت هاي فعلي توليد مي شود و توليد آنها غيراقتصادي بوده و به قيمت هاي بالاتري نياز دارند. البته بايد به اين نکته نيز اشاره داشت که با کاهش قيمت زغال سنگ در ماه هاي اخير، حجم توليد داخلي کاهش و حجم واردات به چين افزايش يافته بود تا جايي که در 8 ماهه نخست سال جاري شاهد رشد 4/ 12 درصدي زغال سنگ وارداتي به اين کشور بوده ايم که به کاهش حجم توليد دامن زد. در هر حال افزايش مجدد حجم استخراج در معادن غالبا زيرزميني زغال سنگ در چين، بسيار سخت تر از معادن روباز سنگ آهن اين کشور بوده بنابراين نمي توان به اين زودي ها به افزايش حجم توليد داخلي زغال سنگ اميدوار بود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید