بیش از ۴۵ معدن دارای پروانه بهره‌برداری در شهرضا وجود دارد

معدن

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

ابراهیم خاتمی با اشاره به موقعیت شهرستان شهرضا، اظهار داشت: شهرستان شهرضا در تمام حوزه‌های صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، مؤسسات آموزشی و هنری و سایر فعالیت‌های اقتصادی فعال است.

وی افزود: به دلیل مشکلات کم آبی و خشکسالی‌های چند ساله اخیر و به دلیل اشباع بودن بخش تجارت از نظر تعداد واحد صنفی، رویکرد توسعه و شاخص‌ترین فعالیت این شهرستان فعالیت‌های تولیدی و صنعتی است که در کانون توجه مسؤولان استانی و شهرستانی قرار گرفته و تمام تلاش خود را در راستای گسترش و رفع مشکلات آن برداشته‌اند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا با اشاره به حوزه معدن شهرستان شهرضا، گفت: ذخایر و مواد معدنی متنوع و فراوانی در جای جای این شهرستان با انجام اکتشافات مقدماتی توسط شرکت تکنو اکسپورت روسیه در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸ و شناسایی اندیس‌ها و ذخایر معدنی فراوان وجود دارد.

وی بیان کرد: وجود بیش از ۴۵ معدن دارای پروانه بهره‌برداری، ۳۸ معدن دارای پروانه اکتشاف و گواهی کشف و حدود ۲ معدن متروکه، هدایت سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار جوابگو و اقتصادی است.

خاتمی با اشاره به استعداد بالای معدنی بر اساس استقرار مکانی بر روی بخشی از کمربند فلز زایی آلپ-هیمالیا، بیان کرد: وجود ذخایر قابل‌توجه آهک، گچ، دولومیت، سرب و روی، سنگ‌های تزئینی، خاک نسوز، کائولن از مزیت‌های شهرستان است.

وی با اشاره به حوزه تجارت، گفت: قدمت و سابقه ۸۰ ساله فرش دستباف شهرضا و وجود چهره‌های ملی و بین‌المللی از جمله علی خدادادی طراح برتر فرش با آثاری چون فرش گل و پروانه و فرش برجسته بوستان که در موزه ملی فرش است و تجار خوش‌نام و با سابقه و طرح و نقشه‌های متنوع، بازار جهانی خوبی را برای برند شدن این محصول ایجاد کرده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا گفت: تولید، فروش داخلی و به ویژه صادرات محصول فرش می‌تواند اشتغال مناسب با حداقل امکانات را برای شهرستان در بر داشته باشد.

وی فزود: تولید فرش دستباف و صنایع جانبی از قبیل طراحی، رفوگری، رنگ رزی، قالی‌شوئی و فعالیت در زمینه فروش، صادرات، وجود ظرفیت‌های بالقوه و بالای شهرستان در حوزه تولید و صادرات صنایع دستی بومی، وجود تجار و بازرگانان مطرح در تمام زمینه‌ها، نزدیکی به پایانه‌های صادراتی از مزیت‌های حوزه تجارت در شهرستان است.

خاتمی تصریح کرد: توان توسعه شبکه حمل و نقل کالا با توجه به پیشینه شهرستان و وجود نیروهای متخصص در زمینه حفظ و نگهداری شبکه حمل و نقل بار و کالا و امکانات فنی و دانش موجود، سهم بالای شهرستان در حمل و نقل و ترانزیت کالا در بعد ملی و وجود بیش از ۱۰ هزار واحد صنفی و بازار سنتی و مراکز تجارت با سابقه بالای ۱۰۰ سال از دیگر مزیت‌های حوزه تجارت در شهرستان است

وی با اشاره به مشکلات موجود و فراروی بخش صنعت شهرستان، اظهار داشت: نبود طرح آمایش سرزمین و آمایش بخش و عدم شناسایی مزیت‌های شهرستان، متوقف شدن پیشرفت منطقه ویژه اقتصادی، نبود متولی برای واحدهای خارج از شهرک‌ها و ضعف مدیریتی در مصرف و توزیع مناسب منابع استان بر اساس ارزش افزوده ایجادی بخش از مشکلات موجود و فراروی بخش صنعت شهرستان است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا گفت: روند کند ارگان‌های خدمات رسان برای تأمین زیرساخت‌های آب، برق و گاز قطب‌های صنعتی پیش‌بینی شده برای تجمیع واحدهای صنعتی شهرستان، هزینه بر بودن اجرای زیرساخت‌های آب، برق و گاز توسط متقاضیان و عدم همکاری لازم توسط ارگان‌های متولی امر و عدم تقسیط هزینه‌ها از دیگر مشکلات این حوزه است.

وی بیان کرد: روند واگذاری زمین برای اجرای طرح به دلیل ارسال پرونده به استان برای بررسی مجدد اراضی درخواستی با وجود بررسی انجام شده در کارگروه امور زیربنایی شهرستان با حضور تمام ادارات بسیار طولانی است.

خاتمی افزود: نرخ سود بالای سرمایه ثابت و سرمایه در گردش و دوره بازپرداخت نامناسب برای تکمیل ساخت پروژه‌های نیمه تمام، خرید ماشین‌آلات، خرید مواد اولیه و پرداخت حقوق پرسنل و قوانین سخت گیرانه مربوط به اعطای تسهیلات به طوری که در بسیاری موارد سبب عدم توانایی سرمایه‌گذار در اخذ تسهیلات شده است.

وی اظهار داشت: عدم ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته در مقایسه با مناطق برخوردار به طوری که ضرورت دارد در این راستا تسهیلات خاصی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده و یا وثایق مورد نیاز بانک‌ها کاهش یابد.

 

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید