از بهمن هم میشه قبول شد

بهره‌برداری از کوره فلش ذوب مس سرچشمه در آینده نزدیک

مس

 

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«علی نوروزی بهجت» اظهار کرد: خرداد سال ۶۱ کارخانه ذوب راه‌اندازی شد. به گفته همکاران قدیمی‌تر، هنگامی که با وقوع انقلاب اسلامی، آمریکائی‌ها اینجا را ترک کردند مدعی بودند که ما هیچگاه نمی‌توانیم این تکنولوژی را راه‌اندازی کنیم اما متخصصین و کارشناسان ما با هم‌فکری توانستند کارخانه ذوب را راه‌اندازی کنند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی افزود: راه‌اندازی کارخانه ذوب با آزادسازی خرمشهر هم‌زمان شد یعنی سوم خرداد ۶۱ اولین آند و نخستین محصول کارخانه ذوب هم تولید شد و در جبهه جنگ و جبهه اقتصادی ایران پیروز شد.

وی تصریح کرد: از سال ۶۱ تاکنون حدود ۱۱ میلیون و ۳۲۸ هزار کنسانتره توسط کوره‌های ریورب ذوب شده که بر اثر آن ۴۱۰ هزار و ۳۶۵ پاتیل ماد تولید و تبدیل به آند شده است.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه از تولید ۲۱۹ هزار و ۶۳۵ پاتیل سرباره از زمان راه‌اندازی کارخانه ذوب تاکنون اشاره و اظهار کرد: به‌علت کاهش عیار در معادن مس دنیا تکنولوژی ذوب را تغییر می‌دهند . تکنولوژی ریورب مقرون به صرفه نیست، از این‌رو در چند سال گذشته تصمیم گرفته شد که تکنولوژی کوره‌های ذوب را از انعکاسی به فلش تغییر دهند.

نوروزی ادامه داد: خوشبختانه کوره فلش در حالت پیش گرم بوده و به‌زودی راه‌اندازی می‌شود که با توقف فعالیت در سرچشمه، این تکنولوژی در دنیا تقریباً وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: برای افزایش ظرفیت کوره‌های ریورب در سال ۷۹ تغییر طراحی کوره‌ها ریورب انجام شد و کوره‌ها را دوگانه‌سوز کردند و ظرفیت ذوب‌دهی کوره‌ها افزایش یافت و بیشترین تولید آند را در بهمن ۸۸ داشتیم که ۱۷ هزار و ۶۴ تن بود.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه بیشترین تولید سالیانه را در عمر کاری کوره‌های ریور مربوط به سال ۸۹ دانست و گفت: در این سال ۱۸۱ هزار و ۷۱۰ تن آند تولید شد.

نوروزی تصریح کرد: از ابتدای راه‌اندازی کوره‌های ریورب از سال ۶۱ تاکنون هر کوره حدود ۱۹ تعمیر اساسی بر روی آن انجام شده است که کوره یک ۱۷ تعمیر نیمه اساسی و دو تعمیر اساسی و کوره شماره ۲، ۱۶تعمیر نیمه اساسیو ۳ تعمیر اساسی داشته است.

نوروزی ادامه داد: کل تعمیراتی که روی کوره های ریورب انجام شده ۳۸ مورد بوده است و آخرین تعمیرات اساسی کوره یک مربوط به سال ۷۱ و کوره دو سال ۸۷ بوده است.

وی درباره مزیت تغییر تکنولوژی کوره‌های ذوب نیز گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران از قبل بدنبال این تغییر تکنولوژی بود و حسن آن این است که ۳۰ درصد مصرف انرژی کوره‌های فلش کمتر و از آن سو تولید آند افزایش چشمگیری خواهد داشت و با میروی انسانی کمتر، تولید بیشتر و بهتری خواهیم داشت.

وی تکنولوژی کوره‌های فلش را تکنولوژی سبز برشمرد و افزود: کل گازی که تولید می‌شود به اسید سولفوریک تبدیل می‌شود و محیط‌زیست را نیز آلوده نمی‌کند.

معاون ذوب مجتمع مس سرچشمه در ادامه جابجایی موقعیت‌های اکسی‌فیول توسط همکاران ذوب مس سرچشمه را در کاهش تعمیرات کوره‌های ریورب بسیار موثر دانست و گفت: پس از آن توقفی به‌خاطر ریزش آجرهای مشعل اکسی‌فیول نداشتیم و از طرفی دیگر با خردایش ته پاتیل‌ها و تبدیل آنها به نرمه و اضافه کردن به کانس ورودی کوره‌های ریور اضافه کردیم و بازدهی آن‌ها را افزایش دادیم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید