با سومین کشور تولیدکننده مس جهان آشنا شوید

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

ژاپن سابقه طولانی در تولید مس دارد. در اوایل قرن بیستم میلادی، ژاپن یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنسانتره مس و مس تصفیه‌شده در دنیا به شمار می‌رفت. پس از جنگ جهانی دوم، تمرکز این صنعت به سمت توسعه ظرفیت ذوب و تصفیه حرکت کرد و البته تقاضای داخلی به این حرکت تداوم بخشید. در طول دهه گذشته، ژاپن به‌طور میانگین در هر سال ۱٫۵ میلیون تن مس تصفیه‌شده تولید کرد و به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده مس تصفیه‌شده در دنیا تبدیل شد. هم‌اکنون این کشور دومین تولیدکننده بزرگ بلیستر مس و سومین تولیدکننده مهم مس تصفیه‌شده در دنیا به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۶، ژاپن ۱٫۵۹ میلیون تن مس تصفیه‌شده و تقریبا همین میزان بلیستر تولید کرد.

در سال ۱۹۵۰، تولید مس تصفیه‌شده در ژاپن حدود ۳۴هزار تن بود، اما تا سال ۱۹۷۰ به بیش از ۶۰۰هزار تن افزایش یافت و فقط سه‌سال بعد، ظرفیت تصفیه از مرز یک میلیون تن گذشت. با این حال، عرضه معدنی داخلی با همان سرعت پیش نرفت چراکه معادن با چالش‌هایی مواجه شدند که آینده آن‌ها را تهدید می‌کرد که از آن جمله می‌توان به عدم رقابت‌پذیری در سطح جهانی، مسائل زیست‌محیطی، افزایش هزینه‌های توسعه و قیمت‌های پایین فلز اشاره کرد. به‌رغم این چالش‌ها، تولید معدنی داخلی در سال ۱۹۷۱ به ۱۲۱هزار تن مس محتوی افزایش یافت، هرچند در اوایل سال ۲۰۰۰ به صفر رسید. به منظور پاسخ‌گویی به افزایش تقاضای کنسانتره مس توسط واحدهای ذوب این کشور، در طول دهه ۱۹۵۰ میلادی، ژاپن شروع به واردات کنسانتره از کشورهای خارج کرد. به‌علاوه، واحدهای ذوب برای تامین خوراک آتی این صنعت رو‌به‌رشد، شروع به سرمایه‌گذاری مشترک در کمپانی‌های معدنی کردند.

به‌طور میانگین در چند سال گذشته پنج میلیون تن کنسانتره در سال به کشور ژاپن وارد شده است. در سال ۲۰۱۶، شیلی مهم‌ترین منبع کنسانتره وارداتی مس بود؛ به‌طوری‌که ۴۱ درصد از کل واردات را به خود اختصاص داد. سهم کل واردات از شش کشور مهم دیگر به ترتیب شامل پرو (۱۵درصد)، اندونزی (۱۰درصد)، کانادا (۱۱درصد)، استرالیا (۸درصد) و پاپوآگینه‌نو (۲درصد) است. واردات از شش کشور مهم دنیا درمجموع ۴٫۷۲ میلیون تن گزارش شده است که ۹۲ درصد از کل واردات کنسانتره مس ژاپن در سال گذشته، یعنی ۵٫۱۴ میلیون تن را به خود اختصاص می‌دهد.

به دلیل وابستگی کامل ژاپن به کنسانتره وارداتی، تعادل آتی بین عرضه معدنی در جهان و تقاضای واحدهای ذوب، فاکتور مهمی در تعیین میزان دسترسی به کنسانتره در ژاپن خواهد بود. تحلیل‌گران موسسه CRU انتظار دارند که تولید معدنی قطعی (که شامل معادن موجود و پروژه‌های جدید است) همراه با افت سطح عیار کانی‌ها و اتمام برخی منابع، کاهش یابند. همچنین، پروژه‌های جدید برای جبران این کاهش کافی نخواهد بود. در نتیجه، عرضه کنسانتره در میان‌مدت قادر به تامین کل نیاز واحدهای ذوب نخواهد بود. البته، برخی تحلیل‌گران CRU بر این باورند که عرضه کافی کنسانتره برای واحدهای ذوب ژاپنی وجود خواهد داشت.

در حوزه صادرات، چین بزرگ‌ترین بازار صادرات مس تصفیه‌شده ژاپن به‌شمار می‌آید؛ به‌طوری‌که تقریبا نیمی از کل صادرات را به خود اختصاص می‌دهد. تایوان با سهم ۲۱درصدی و تایلند با ۱۲درصد سهم، دو واردکننده مهم دیگر از کشور ژاپن هستند. صادرات به این سه کشور در مجموع ۴۷۰هزار تن گزارش شده است یا به عبارت دیگر، ۸۲درصد از کل صادرات مس تصفیه‌شده ژاپن در سال ۲۰۱۶ که برابر با ۵۷۰هزار تن بود. موسسه تحقیقاتی CRU انتظار دارد که چین در بلندمدت به خودکفایی در تولید مس دست یابد. هرچقدر که چین به خودکفایی بیشتری دست یابد، آن بخش از صادرات که به چین صورت نمی‌گیرد، به سایر کشورهای آسیایی صادر خواهد شد. هم‌اکنون کشورهای تایوان و تایلند به ترتیب دومین و سومین واردکننده‌های بزرگ مس تصفیه‌شده از ژاپن به‌حساب می‌آیند و احتمالا دو کشوری خواهند بود که صادرات بیشتری به آن‌ها انجام خواهد شد. هر دو کشور به دلیل رشد تقاضای مس تصفیه‌شده، به‌طور کامل وابسته به واردات هستند. بنابراین، انتظار می‌رود حرکت چین به سمت خودکفایی مس، تهدیدی جدی برای صنعت ذوب و تصفیه ژاپن نخواهد داشت.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید