ایران چین جدیدی برای صادرات بیلت فولاد است؟

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

این اتفاق چند سال پیش با ورود محصولات چینی به بازار مشاهده شده بود و شباهت های بین بیلت ایران و چین فراتر از قیمت های رقابتی است اما آیا ایران هم می تواند در منطقه تسلط پیدا کند؟

در چند ماه گذشته معاملات مربوط به بیلت ایران در آسیای جنوب شرقی که بزرگترین منطقه برای واردات محصولات نیمه نهایی فولاد است، ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر… کاهش یافته است. تا همین اواخر تایلند تنها کشوری بود که به طور منظم از ایران در این بخش واردات انجام می داد اما قیمت پایین این محصول در کشورهای خاورمیانه، خریداران سایر کشورها نظیر مالزی و اندونزی را به خرید متمایل کرده است.

خریداران جنوب شرقی آسیا می گویند، تامین بیلت با این قیمت ها تاکنون نادیده گرفته شده بود.

این مسئله به طرز شگفت انگیزی شباهت به بیلت چین داشت که در اولین بار در سال ۲۰۱۳ مورد توجه تعداد شماری از واردکنندگان فیلیپینی قرار گرفت و در آغاز سال ۲۰۱۴ به کل منطقه گسترش یافت و نظر واردکنندگان مناطقی از قبیل کره جنوبی، روسیه و دیگر کشورها را به خود جلب کرد.

ایران هیچ گونه محدودیتی در صادرات یا واردات تجاری ندارد. با این حال سیستم بانکی معضلی است که بسیار مهم است و تقریبا دور زدن آن غیر ممکن است.

باوجودی که حدود یک سال و نیم (یعنی از ژانویه ۲۰۱۶) از زمان معاهده هسته ای ایران و شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا (برجام) می گذرد اما شاهد هستیم که هنوز تمام تحریم های تجاری علیه ایران لغو نشده است.

تحریم ها عمدتا از سوی آمریکا هنوز باقی مانده و این بدان معنی است که شرکت ها و افراد نمی توانند در معاملات دلاری با همتایان خود شرکت کنند زیرا معاملات باید از طریق سیستم بانکی آمریکا انجام شود. برخی کارشناسان معتقدند، تجارت با ایران به تدریج باز می شود البته نباید فراموش کرد، با وجود فرصت های عظیم سرمایه گذاری در ایران، بانک ها و بیمه ها هنوز هم مرددند. با این حال بسیاری از کارآفرینان و تجار منطقه ای علاقمندند فرصت های تجاری با ایران را بررسی نمایند.

علی رغم باقی ماندن تحریم های آمریکا، برخی تجار در بازارهای آسیایی به ویژه آسیای جنوب شرقی در تلاشند تا بدانند چطور می توان امکان تجارت با ایران را فراهم کرد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید