ایران پیشرو در صنایع معدنی آسیا

sanati

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

امروزه این شرکت با بیش از ۴ دهه تجربه و برخورداری از مهارت و دانش کارشناسان متخصص و شرکت‌های زیرمجموعه خود و با انجام ده‌ها پروژه صنعتی و معدنی و نفتی،یکی از موفق‌ترین پیمانکاران عمومی در صنعت کشور ایران و حتی خاورمیانه به‌شمار می‌رود.

انتقال دانش فنی فولاد
شرکت ایریتک در حقیقت در بدو تاسیس با اهداف ایجاد شرکتی فولادی تاسیس شد. در این‌باره علی همت، مدیرعامل شرکت ایریتک اظهار کرد: شرکت ایریتک در سال ۵۴ با همکاری شرکتی ایتالیایی و شرکت ملی فولاد ایران تاسیس شد. هدف تاسیس این شرکت، انتقال دانش فنی فولاد به کشور بود. در ابتدا این شرکت در زمینه فولاد ورود پیدا کرد و بعدها به‌تدریج به حوزه‌های دیگری چون معادن، نفت، گاز و پتروشیمی نیز وارد شد.

همت با اشاره به چشم‌اندازی که شرکت برای خود ترسیم کرده است، عنوان کرد: مهم‌ترین چشم‌انداز شرکت ایریتک، رسیدن به جایگاه یک شرکت پویا و انعطاف‌پذیر در شرایط بین‌المللی است که بتواند جایگاه مهمی در کشور و حتی در سطح خاورمیانه و آسیا را داشته باشد. وی با اشاره به حوزه‌هایی که شرکت ایریتک دارد، عنوان کرد: شرکت ایریتک سازمانی تخصصی و سیستمی است که با استفاده از تجهیزات نوین در حوزه متالورژی، معدن، نفت، گاز و پتروشیمی ضمن فعالیت در کشور به بازارهای جهانی به‌ویژه همسایگان نظر دارد و هدف اصلی خود را راهبری فرآیند ایجاد، تامین تجهیزات و راه‌اندازی واحدهای صنعتی در حوزه‌های یادشده می‌داند.

همت همچنین با اشاره به پروژه‌های مهمی که شرکت ایریتک در کشور انجام داده است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های فولادسازی این شرکت، دارای لیسانس ساخت واحدهای اسفنجی به روش میدرکس از شرکت کوبه استیل ژاپن و مدیریت و مهندسی و تامین واحدهای کنسانتره گندله‌سازی، فولادسازی، نورد و محصولات نهایی است. وی افزود: از زمان تاسیس تاکنون نیز این شرکت پروژه‌های بسیاری داشته است.

برای مثال می‌توان به تاسیس و ایجاد مجتمع فولاد مبارکه، فولاد خراسان، ارفع و غدیر و… اشاره کرد. وی توضیح داد: در حقیقت روش کار این شرکت، روش طرح و ساخت EPC (ای‌پی‌سی) است، به عبارت دیگر، شرکت ایریتک، زمین تحویل می‌گیرد و در قبال آن کارخانه تحویل می‌دهد. استراتژی ایریتک حضور فعال در بازار پروژه‌های صنایع متالورژی، معدن و نفت و گاز و پتروشیمی و شرکت در تمامی مناقصات پروژه‌های ملی در صنایع یادشده در داخل کشور و شرکت در مناقصات و مذاکرات برای مشارکت در پروژه‌های صنایع متالورژی معدن، نفت و گاز در خاورمیانه و شمال افریقا (منطقه MENA) و کشورهای حوزه (سی‌آی‌اس) است.

این شرکت خدمات پروژه‌ها، خدمات مهندسی، تدارکات تجهیزات، بازرسی فنی، نصب تجهیزات، مدیریت اجرا، نظارت عالی و کارگاهی، راه‌اندازی و خدمات دوره تضمین طرح‌های صنعتی را با به‌کارگیری بالاترین استانداردها و علمی‌ترین روش به کارفرمایان ارائه می‌کند.

معرفی مزیت‌های شرکت
شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) با بیش از ۴ دهه تجربه و تشکیل شرکت‌های تخصصی زیرمجموعه خود تنها شرکت تخصصی است که دانش کامل ساخت کارخانه‌های زنجیره فولاد را از معدن تا محصول نهایی به‌طور کامل در سازمان خود نهادینه کرده است. در این راستا توانایی اجرای پروژه‌های کلیدی مانند صنایع نفت، گاز، چوب، کاغذ، صنایع مس و زغال‌سنگ را به سوابق خود افزوده است و بر این اساس اجرای هرگونه پروژه صنعتی را می‌تواند با همکاری شبکه گسترده‌ای از شرکت‌های مهندسی – سازنده تجهیزات- پیمانکاران اجرایی داخلی و خارجی زیرمجموعه یا همکار خود به انجام برساند. شرکت ایریتک در زمینه تولید آهن اسفنجی جزو معدود شرکت‌های دارای لیسانس میدرکس از طریق شرکت کوبه استیل ژاپن بوده و تاکنون افزون بر ۸میلیون تن از تولید کشور را به‌صورت (ای‌پی‌سی)‌ به تولید و بهره‌برداری رسانده است. در این‌باره مدیرعامل شرکت ایریتک عنوان کرد: ما صاحب دانش میدرکس در تولید آهن اسفنجی هستیم که در دنیا ۴ شرکت این دانش را در اختیار دارند که شرکت ایریتک یکی از این ۴ شرکت به‌شمار می‌رود.

تجربه همکاری بین‌المللی
در زمینه توانایی‌های عمومی این پروژه، می‌توان به مدیریت پروژه‌های بزرگ براساس استانداردهای بین‌المللی PMBOK، برقراری ارتباط با طیف گسترده‌ای از صاحبان دانش، پیمانکاران و سازندگان صاحب‌نام خارجی، آشنایی با توانمندی شرکت‌های ساخت در کشور ایران، قابلیت جذب نیروهای متخصص ایرانی و خارجی، موافقت‌نامه‌های همکاری با شرکت‌های بین‌المللی همچون گروه اس‌ام‌اس (آلمان)، اتوتک (فنلاند)، فامور (لهستان)، پروژن (برزیل)، کوبه استیل (ژاپن)، سی‌ام‌ای (بلژیک) اشاره کرد.

در این راستا پروژه‌های معدن و صنایع معدنی این شرکت، شامل مدیریت، مهندسی، تامین تجهیزات و احداث واحدهای تولید کنسانتره سنگ‌آهن و مس، مدیریت، مهندسی، تامین تجهیزات و احداث واحدهای زغال‌شویی و مدیریت، مهندسی، تامین تجهیزات معادن است. پروژه‌های نفت و گاز این شرکت، صاحب دانش تخصص در مدیریت پروژه‌های کلان فرآورش نفت و گاز، مدیریت، طراحی، تامین کالا، اجرا و راه‌اندازی کارخانه‌های جمع‌آوری و شیرین‌سازی گازهای همراه نفت و انجام مهندسی پایه و تفضیلی، تامین کالا و مدیریت تمامی فعالیت‌های اجرای پروژه‌های نمک‌زدایی نفت خام است. همچنین از جمله راهبرد بلندمدت مدیریتی این شرکت می‌توان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساخت و تولید، ورود به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و ایفای نقش گسترده و افزایش سهم خدمات در بازارهای بین‌المللی منطقه اشاره کرد.

به دنبال شرکای خارجی
بسترهای سرمایه‌گذاری شرکت ایریتک را می‌توان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم‌بندی کرد.

از آنجایی که شرکت ایریتک، شرکت خوش‌نامی در صنایع کشور است، صاحبان صنایع برای احداث پروژه‌های خود به این شرکت مراجعه می‌کنند. شرکت ایریتک توانایی انجام گزارش‌های فنی اقتصادی مورد قبول بانک‌ها را دارد، بنابراین شرکت آمادگی دارد تا پروژه‌های اقتصادی را به سرمایه‌گذاران در صنایع مختلف معرفی و آنها را تا عقد قرارداد سرمایه‌گذاری با کارفرما همیاری کند.

شرکت ایریتک بر پایه ۴ دهه تجربه، شناخت مناسب از توانمندی تولیدات صنعتی ایران، ایجاد ارتباط با کشورهای همسایه و براساس برنامه کوتاه‌مدت خود آمادگی جذب سرمایه برای ورود به احداث پروژه‌های صنعتی در کشور همسایه را در دستورکار خود قرار داده است. به غیراز موضع بسترهای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی که به درخواست کارفرمایان که به آنها اشاره شد، شرکت ایریتک خود نیز بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری به منظور کسب توانایی برای ورود به پروژه‌ها و فعال‌سازی آنهاست.

این توانایی که در آغاز پروژه یا در مراحل بعد می‌تواند به مشارکت ایریتک در طرح‌ها منجر شود، شرکت ایریتک را که ظرفیت اصلی آن دانش‌محوری است، به یک شرکت سرمایه‌پذیر نیز معرفی خواهد کرد.

در این‌باره مدیرعامل شرکت ایریتک خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط موجود شرکت به‌دنبال ورود به کشورهای همجوار چون ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان و… است.
البته در این زمینه نیز بحث‌هایی را دنبال کرده و باتوجه به دانش شرکت سعی بر این است که وارد این کشورها شود. همت ادامه داد: ما به‌دنبال شریک تجاری خارجی هستیم که خارج از ایران نیز پروژه‌هایی را به پیش ببریم. حتی درباره چند پروژه نیز در حال مذاکره هستیم. امیدواریم با شرایط بین‌المللی که مهیا شده بتوان چشم‌انداز خوبی را برای صنایع معدنی ترسیم کرد.

ظرفیت تبدیل شدن به محور بازار منطقه
شرکت ایریتک به‌عنوان یک شرکت نیمه‌دولتی متعلق به ایمیدرو و با تجربه طولانی در احداث پروژه‌های صنعتی و معدنی، در صورت حمایت دولت و وزارت امور خارجه می‌تواند به‌عنوان محور ورود به بازار کشورهای منطقه عمل کند. شرکت ایریتک پیشنهاد می‌کند که با محوریت شرکت ایریتک به‌عنوان پیمانکار عمومی و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و مشارکت بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های ساخت تجهیزات، شرکت پیمانکاری بین‌المللی برای ورود به بازارهای ایران و کشورهای همسایه تشکیل شود و این شرکت برای یک دوره ۱۰ساله از برنامه‌ریزی و حمایت‌های دولتی برخوردار شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید