ایران در رتبه دوازدهم تولیدکنندگان مس جهان

مس

احمد مرادعلیزاده گفت در سال ۹۶ صنایع مس ایران بالاتر از ظرفیت اسمی،​ فعالیت کرده است و از امسال میزان تولید مس کشور به ۳۰۰ هزار تن خواهد رسید.

به گزارش ماین نیوز، وی با بیان اینکه در حال حاضر از سه معدن سرچشمه، میلوک و سنگون عملیات برداشت مس انجام می شود گفت: امسال فروش شرکت مس ایران به رقم ۸۵۰۰ میلیارد تومان می رسد که از این میزان یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار آن سهم صادرات است.

مرادعلیزاده در خصوص کشف پهنه های جدید هم اظهار داشت: در حال حاضر ۶ پهنه جدید اکتشاف در استان های آذربایجان، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان و کرمان شناسایی شده که عملیات برداشت از آنها با بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی های جدید در حال انجام است.
وی با بیان اینکه درصد بالای صادرات مس کشور بصورت کنستانتره از کشور خارج می شود گفت: تولید کنستانتره حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد ارزش افزوده را تولید می کند بنابراین کنستانتره در صنعت مس یک محصول نهایی است و تولید آن خام فروشی محسوب نمی شود.

وی با بیان اینکه اگر ظرفیت تولید کاتد (شمش های مسی) در صنعت کشور افزایش یابد ما نیز ظرفیت تولید محصول را داریم افزود: اگرچه تولید کاتد ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر ارزش افزوده ایجاد نمی کند اما تولید مصنوعات مسی و صادرات آنها می تواند ارزش افزوده ای جدید در این صنعت ایجاد کند.

وی در خصوص این مسئله که ذوب و تولید کاتد با آلایندگی زیست محیطی همراه است و صادرات کنستانتره از نظر زیست محیطی به نفع کشور است گفت: در صنعت باید همه ابعاد را با هم در نظر گرفت و اگر زمینه های توسعه صنایع پایین دستی فراهم شود تا کاتدهای تولیدی در کشور به مصرف صنایع پایین دستی و تولید مصنوعات با ارزش افزوده بالا برسد تولید آنها علیرغم آلایندگی های زیست محیطی مقرون به صرفه خواهد بود در غیر این صورت بهتر است محصولات مس بصورت کنستانتره صادر شود.

مرادعلیزاده با بیان اینکه در حال حاضر صنعت مس چشم انداز روشنی دارد افزود: در حالیکه سال گذشته میزان بازدهی بورس کشور ۲۸ درصد بوده است میزان بازدهی سهام شرکت مس به ۷۰ درصد رسیده است که این مسئله آینده ای روشن را برای صنعت مس نوید می دهد

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس حسین مهرآبادیدوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶351 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید