از بهمن هم میشه قبول شد

افزایش قیمت طلای جهانی به بالاترین حد خود در ۱۰ ماه گذشته

طلا

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

نرخ طلا در بورس فلزات امریکا در نیویورک به بالاترین میزان خود در ۱۰ ماه گذشته رسید. این تغییر برابر با رشد ۹ درصدی است و این افزایش نرخ برای نخستین بار در روز سه‌شنبه در این بازار دیده شد. چنین افزایشی پیش از آن تنها در شب انتخابات امریکا و با نزدیک به یقین شدن احتمال پیروزی ترامپ رخ داده بود. در آن شب نرخ طلا به ۱۳۸۸ دلار در هر اونس رشد کرد، اما این رشد چندان دوام نیاورد و دو ماه پس از آن در نیمه دسامبر سال گذشته میلادی (اواخر آذر ۱۳۹۵) بهای طلا در هر اونس به ۱۱۵۰ دلار افت کرد.

این افت و خیز درحالی اتفاق افتاد که تاجران طلا در امریکا بر محرک‌های مالی که ترامپ در راستای رونق اقتصادی ایالات متحده وعده داده بود، حساب بسیاری باز کرده بودند. از جمله این محرک‌ها طرح ۵۰۰ میلیارد دلاری او در زمینه نوسازی زیرساخت‌ها بود که امید می‌رفت منجر به توسعه اقتصادی امریکا، نرخ‌های بالای بهره و همچنین افزایش ارزش دلار امریکا شود، اما این پیش‌بینی‌ها در عمل چندان درست از آب درنیامد و افزایش چشمگیر نرخ طلا در بورس فلزات امریکا در نیویورک به ۲۸ اوت ۲۰۱۷ (۶ شهریور ۱۳۹۶) موکول شد. این افزایش بیش از همه برآمده از تنش‌های ژئوپلتیک کره‌شمالی و امریکاست. به گزارش رسانه‌ها صبح روز سه‌شنبه یک موشک بالستیک میان-برد کره‌شمالی از نوع هواسونگ-۱۲ پس از عبور از فراز جزیره هوکایدو در شمال ژاپن در دریا سقوط کرد. با ورود این موشک به حریم هوایی ژاپن، آژیر خطر در جزیره هوکایدو به صدا درآمد و از مردم خواسته شد در برابر احتمال اصابت موشک در راهروها و ایستگاه‌های زیرزمینی پناه بگیرند. کاربران در نقاط دیگر ژاپن هم پیام‌هایی در زمینه هشدار از پرواز موشکی بر فراز خاک این کشور دریافت کردند. در نتیجه این اتفاق، امریکا و ژاپن خواستار واکنش سریع شورای امنیت سازمان ملل به جدیدترین آزمایش موشکی کره‌شمالی شده‌اند که به دنبال آن شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست امریکا و ژاپن تشکیل جلسه می‌دهد تا در زمینه واکنش به عبور موشک آزمایشی کره‌شمالی از فراز خاک ژاپن تصمیم‌گیری کند. در همین باره تسنیم در خبری که به نقل از رویترز منتشر کرده، آورده است: افزایش تنش‌های ژئوپلتیک بر سر آزمایش موشکی کره‌شمالی بالا گرفته و این مسئله موجب افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازارهای امن شده است. بازار دلار و بورس‌های جهانی از این موضوع تاثیر منفی پذیرفته‌اند و نرخ طلا به بالاترین رقم در ۱۰ ماه گذشته رسیده است. در نتیجه این افزایش در روز سه‌شنبه در بورس فلزات امریکا نرخ هر اونس طلا تا ۱۳۲۲ دلار و ۳۳ سنت در هر اونس پیش رفت. در نتیجه این حمله موشکی در گروه سایر فلزات گرانبها نیز هر اونس نقره ۲ سنت افزایش داشت و فلزات گرانبهای دیگر مانند پلاتینیوم و پالادیوم نیز افزایش به ترتیب ۱ و ۲ دلار را تجربه کردند. بررسی روند نرخ جهانی طلا در یک ماه گذشته نشان می‌دهد کمترین نرخ طلا در ۷ اوت (۱۶ مرداد ۱۳۹۶) ۱۲۵۸ دلار در هر اونس بود و پس از آن به ۱۲۸۹ دلار افزایش پیدا کرد. در ادامه این روند نرخ طلا در ۲۴ اوت (۲شهریور) روند افزایشی خود را ادامه داد و تا نرخ ۱۳۱۷ دلار در هر اونس نیز پیش رفت و در نهایت در روز دوشنبه با افزایش تنش‌ها از سوی کره‌شمالی به بیشترین میزان خود در ۱۰ ماه گذشته رسید.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

صعود طلا با نزول دلار
میثم رادپور کارشناس سرمایه درباره ارتباط تنش‌های کره‌شمالی و امریکا و افزایش نرخ طلا توضیح داد: آنچه در این بین سبب افزایش نرخ طلا در امریکا و به دنبال آن بازار جهان شده است، کاهش ارزش دلار امریکا به دنبال تنش‌هایی است که با کره‌شمالی پیدا کرده است. وی افزود: بروز چنین تنش‌هایی به طور طبیعی به امنیت دلار لطمه وارد می‌کند و سرمایه‌داران را به این سمت سوق می‌دهد که سرمایه‌های خود را به فضایی امن‌تر منتقل کنند. این همان چیزی است که بازار امروز در جهان لمس می‌کند و در نتیجه آن نرخ طلا افزایش پیدا کرده است. وقوع چنین تنش‌هایی می‌تواند نشانه‌ای از بروز تنش‌های بزرگ‌تر در امریکا باشد، همه اینها یعنی تردید در ارزش دلار و به دنبال آن ارزشیابی طلا به عنوان محلی امن‌تر برای ذخیره سرمایه. بنا بر گزارش رسانه‌های داخلی، بازار ایران نیز از این تغییر جهانی تاثیر پذیرفته است؛ ایسنا در خبری که روز گذشته در این‌باره منتشر کرد، به نقل از محمد کشتی‌آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌نویسد: نرخ طلا در چند روز گذشته رکورد ۵سال را شکسته و هر گرم طلای ۱۸ عیار به بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید