اشتهای چین به مس،دنیا را درمی‌نوردد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

چین در هفته گذشته آمار واردات مس خود در سال گذشته را منتشر کرد. براساس این آمار، واردات کنسانتره مس این کشور از امریکای لاتین در سال ۲۰۱۶ میلادی با جهش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است.

«بیزینس اینسایدر» در گزارشی با اشاره به این آمار نوشته است در این سال، واردات چین از شیلی نسبت به سال ۲۰۱۵ با ۲۶٫۷ درصد رشد به ۴٫۴۷ میلیون تن رسیده. در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال قبل‌تر واردات کنسانتره مس از شیلی ۲۷ درصد رشد داشت که نشان از علاقه چینی‌ها به مس شیلی دارد. این درحالی است که شیلی در هفته‌های گذشته با اعتصاب در بزرگ‌ترین معدن و اصلی‌ترین تولیدکننده مس خود روبه‌رو بوده. معدن مس اسکوندیدا درحالی وارد هفته سوم اعتصاب ۲۵۰۰ کارگر خود می‌شود که آخرین پیشنهادهای شرکت «بی‌اچ‌پی بیلتون»، سهامدار اصلی اسکوندیدا برای خاتمه اعتصاب مورد قبول کارگران معترض قرار نگرفته است.

در کنار این، باید به واردات مس چین از کشور پرو نیز اشاره کرد. براساس آمار منتشرشده از واردات چین پس از شیلی، پرو دومین کشور صادرکننده مس به این کشور است. در سال ۲۰۱۶ چین از پرو ۴٫۶۱ میلیون تن مس وارد کرده است. به‌طور کلی، واردات چین از پرو و شیلی بیش از ۵۵درصد از کل واردات کنسانتره مس این کشور را تشکیل می‌دهد.

اشتهای چین به مس سایر نقاط دنیا، تنها محدود به واردات نیست بلکه امروز چین در بسیاری از پروژه‌های استخراج و فرآوری مس حضور دارد. چین در حال حاضر در پروژه‌های Toromocho و Las Bambas که در امریکای جنوبی و بر کمربند پرذخیره آند قرار دارند، حضور دارد. اگرچه واردات گسترده مس توسط چین، خبر خوشی برای بازار مس است؛ با این حال بسیاری معتقدند میل سیری‌ناپذیر چین به مس نباید باعث آسیب زدن به کشورهایی باشد که به سرمایه‌گذاری در آن‌ها دست زده است.

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های چینی در زمینه گسترش استخراج مس، مربوط به معدن مس عینک افغانستان است. طرح عملیاتی بهره‌برداری از معدن مس عینک که دومین ذخیره مس جهان را در خود دارد، از سال ۲۰۰۸ تاکنون به تعویق افتاده است. شرکت چینی China Metallurgical Group) MCC) که در سال ۲۰۰۸ قراردادی ۳۰ساله برای بهره‌برداری از این معدن منعقد کرده، هنوز مطالعات امکان‌سنجی خود را به دولت افغانستان تحویل نداده است تا مشخص شود آیا این شرکت برای آسیب نزدن به سایت‌های باستانی اطراف معدن و نیز محیط‌زیست افغانستان فکری کرده یا نه؟

با این حال، هفته جاری با خبری آغاز شد درباره تصمیم شرکت MCC برای شروع کار در این معدن، به‌رغم آسیب‌های احتمالی که به محدوده باستانی معدن وارد خواهد شد. شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» در گزارشی با اشاره به مستندی با عنوان «مس عینک را نجات دهیم» که در این زمینه منتشر شده، این خبر را اعلام کرده است. این شبکه خبری همچنین از «ذبیح‌الله سروری»، سخن‌گوی وزارت معادن و نفت افغانستان از صحت این خبر پرسیده است. سروری در پاسخ، انجام هرگونه عملیات در این معدن را منوط به تکمیل مطالعات امکان‌سنجی کرده است. اما براساس مستند «مس عینک را نجات دهیم» تاکنون مناطق کوهستانی سایت و دیوارهای اطراف مناطق مس عینک تخریب شده‌اند. اگرچه تمام بقایای باستان‌شناسی ازجمله مواد عصر برنز باقی مانده است. منطقه معدن مس عینک، یکی از مناطق ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو است و تخریب آثار باستانی موجود در آن، تبعات غیرقابل برگشتی به‌دنبال خواهد داشت.

چین که در سال‌های گذشته به‌خاطر کاهش رشد اقتصادی خود، مصرف مس را کاهش داده بود، حالا با اجرای برخی طرح‌های زیرساختی و زیست‌محیطی، تحرکی به رشد اقتصادی خود داده است که به‌تبع بر بازار مس هم در ماه‌های اخیر اثرگذار بوده. با این حال، نگرانی‌ها نسبت به برخی طرح‌های سرمایه‌گذاری این کشور در سایر کشورها هنوز پابرجاست.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهرداد خانقلیچهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵538 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید