استفاده از تکنولوژی و توان متخصصان بومی؛ دو ویژگی شاخص پروژه فولاد سنگان

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

فولاد سنگان خراسان شامل کارخانه‌های گندله و کنسانتره‌سازی سنگ آهن هر یک به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار در جوار معادن سنگ آهن سنگان (از عظیم ترین ذخایر سنگ آهن در خاورمیانه با ذخیره ۱٫۲ میلیارد تن) احداث شده است.

قرارداد پروژه گندله‌سازی ۵ میلیون تنی سنگان، به صورت EPC شامل بخش‌های مهندسی، تامین و نصب تجهیزات بین شرکت‌های فولاد مبارکه به عنوان سرمایه‌گذار و شرکت سازه‌های صنعتی آذران به عنوان پیمانکار، منعقد و عملیات اجرایی آن از ابتدای سال ۱۳۹۳ آغاز شد.

محصول کروی شکل گندله (pellet) از جنس آهن اکسیدی با مشخصات فیزیکی و شیمیایی موردنیاز واحدهای احیاء بوده که پس از استخراج از معادن سنگ آهن منطقه سنگان و اعمال خردایش اولیه توسط واحد کنسانتره (تغلیظ) شده و در طول فرایند خط تولید گندله‌سازی به شکل محصول نهایی (گندله) تولید می‌شود. محصول کنسانتره با درجه خلوص تقریبی ۶۸ درصد کوچکتر از ۳۲ میکرون در بخش Mixing (مخلوط سازی) با بنتونیت، Naoh) (سود و آب مخلوط شده و با رطوبت ۹ درصد به بخش دیسک های تولید گندله خام ارسال می‌شود. گندله خام ارسال شده به کوره پخت پس از عملیات خشک کردن تا دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دیده و سخت سازی می‌شود.

محصول خروجی، کروی شکل (pellet) دارای مشخصات فیزیکی و شیمیایی لازم برای استفاده در واحدهای احیاء مستقیم است.

عمده عملیات سیویل پروژه گندله سازی شامل ۴۰۰ هزار مترمکعب خاکبرداری و ۷۲ هزار متر مکعب خاکریزی ۲۴۰۰ تن آرماتوربندی و ۵۸ هزار متربع قالب بندی و ۲۸۵۰۰ متر مکعب بتن ریزی و همچنین حجم سازه ای صنعتی ۹ هزار تن و تجهیزات ۱۵ هزار تن که ۵۵ درصد آن به مقدار بیش از ۸ هزار تن ساخت داخل کشور است.

مهندسی این پروژه در بخشهای طراحی سازه های فلزی و نوار نقاله ها، معماری، برق رسانی به تجهیزات و تاسیسات شامل آب، هوا و گاز توسط پیمانکار داخلی و فقط در بخش‌های فرایند اتوماسیون و ابزار دقیق با کمک تکنولوژی خارجی انجام شده است.

با راه اندازی و تولید گندله در این کارخانه با استعانت از خداوند متعال در سالی که مزین به نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال شده است با هماهنگی و همدلی بین ارکان پروژه به مرحله تولید رسیده است و با توجه به مشکلات پیش روی صنعت فولاد کشور و نگاه فرارو در تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد مبارکه در افق ۱۴۰۴ با اضافه شدن ظرفیت عظیم ۵ میلیون تنی گندله سازی فولاد سنگان به زنجیره تولید شاهد رقم خوردم برگ زرینی در افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور و بالتبع افزایش چشمگیر صادرات و کاهش وابستگی کشور در تولید فولاد خواهیم شد.

خط تولید کارخانه گندله سازی (Storage & Mixing)

کنسانتره و بنتونیت (چسب) موردنیاز از طریق تجهیزات (beltfeeders) روی نوار نقاله شارژ و به طرف میکسرها هدایت و پس از تکمیل فرایند مخلوط سازی محصول به بخش گندله خام ارسال می شود.

بخش گندله خام: (Green Pelletizing)

مهمترین مرحله تهیه گندله، ساخت گندله خام با سایز مناسب است. کارخانه گندله سازی فولاد سنگان دارای ۹ دیسک چرخان جهت تولید گندله خام که کاملا مشابه هستند است. مخلوط کنسانتره از بخش میکسرها توسط نوار نقاله به مخازن شارژ دیسک ها منتقل و از طریق تغذیه کننده های زیر مخزن (Beltfeeders) شارژ می‌شود مخلوط کنسانتره در اثر چرخش دیسک روی همدیگر غلطیده و همانند پدیده بهمنی ذرات به یکدیگر می چسبند، پس از شکل گرفتن و رسیدن به سایز مناسب عملا گندله خام تشکیل و پس از رسیدن به اندازه مناسب از لبه دیسک ها خارج می شود. گندله های تشکیل شده پس از عبور از سرندهای غلطکی به صورت ریز دانه و درشت دانه جدا شده و گندله های سایزمناسب ۱۶ تا ۸ میلیمتر به بخش ماشین پخت (کوره پخت) هدایت می شوند.

پخت گندله (ماشین سخت سازی) (Indurating)

گندله خام تولید شده در بخش دیسک ها بر روی نواری به عرض ۴ متر توزیع و سپس وارد کوره پخت شده و روی سطح پالت ها بطور یکنواخت شارژ می‌شود. نوار پخت گندله شامل ۲۴۸ پالت کار (تهیه شده از آلیاژ مخصوص) که پشت سرهم به طول ۱۶۸ متر در دو موقعیت رفت و برگشت، حول دو چرخ دنده (اسپروکت درایو و لاورینگ sporcket drive & lowering) تغییر موقعیت داده و همانند نوار زنجیره ای از داخل تونل پخت عبور می‌کند. گندله در بخشهای خشک کن (اول و دوم و سوم) توسط هوای داغ به ترتیب از دمای ۳۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دیده، خشک شده و آماده مرحله پخت می‌شود. گندله در بخش پیش گرم و پخت توسط ۳۰ مشعل گازسوز به ترتیب از دمای ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دیده و سخت شده تا نهایتا پس از سرد شدن در بخش کولینگ، محصول تولیدی یا گندله پخته به بخش سرند محصول هدایت می‌شود.

بخش سرند (screening)

در بخش سرند در مرحله اول گندله های سایز ۱۱ تا ۱۶ میلیمتر جهت استفاده لابه محافظ نوار پخت جداسازی شده و در مرحله دوم ریز دانه های گندله های تولیدی که دارای سایز کمتر از ۵ میلیمتر هستند جداسازی و توسط بخش آسیاب و فیلتراسیون مجددا به چرخه تولید باز می‌گردند. گندله های باقی مانده تولیدی سرند شده قبل از تخلیه در پایل انباشت یا محل بارگیرخانه توسط دوغاب سیمان پوشش دهی می شوند.

در پایان لازم است تقدیر و تشکر ویژه ای داشته باشم از مدیریت محترم شرکت فولاد مبارکه که در راستای پشتیبانی از پروژه اهتمام داشتند و با قدردانی از مدیریت پرتلاش شرکت فولاد سنگان و سایر همکاران که با تلاش مجدانه جهت به ثمر رسیدن این پروژه ما را یاری رساندند همچنین از شرکت مهندسی برسو مشاور و شرکت سازه های صنعتی صنعتی آذران و پیمانکار EPG پروژه تشکر و قدردانی داشته باشم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید