از بهمن هم میشه قبول شد

استخراج ۱۵ میلیون تن ماده معدنی در زنجان طی ۳۸ سال گذشته

معدن

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«منصور شبانی» صبح امروز در نشست خبری با اشاره به این‌که مجموعه معدنی سرب و روی انگوران توانسته است در بحث تحقق شعار سال به‌ویژه در زمینه تولید و اشتغال، نسبت به ایجاد اشتغال برای ۹۰۰ نفر عملکرد خوبی داشته باشد، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۹۰۰ نفر در این مجموعه معدنی مشغول به کار هستند که از این تعداد، حدود ۲۰۰ نفر در سال‌جاری به کار گرفته شده‌اند و هم‌اینک این مجموعه بزرگ در بخش‌های مختلف از جمله معدن روباز، معدن زیرزمینی، معدن تراورتن، معدن سنگ‌آهن صاحب سقز و معدن متروکه مس بایچه‌باغ مشغول فعالیت است.

وی با یادآوری این‌که ۸۰ درصد تلاش این مجموعه در بخش معدن زیرزمینی است، ادامه داد: این مجموعه در فروردین‌ماه امسال ۵۰ هزار تن، در اردیبهشت‌ماه ۵۹ هزار تن و در خردادماه امسال نیز ۸۰ هزار تن تولید داشته است که این میزان تولید حاکی از این است که در این زمینه ۲۰ درصد نسبت به برنامه جلوتر هستیم. برنامه تولیدی امسال ۷۰۸ هزار تن است که امیدواریم بتوانیم باز هم از برنامه پیش‌بینی شده عبور کنیم.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

این مسئول با اشاره به این‌که این مجموعه توانست در سال ۹۳ رکورد تولید را شکسته و میزان تولید خود را به یک میلیون و ۱۰ هزار تن برساند، گفت: در این زمینه، سال ۹۴ حدود ۹۱۷ هزار تن و در سال ۹۵ نیز حدود ۹۲۷ هزار تن تولید داشتیم که امیدواریم امسال هم بتوانیم در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشیم.

شبانی در خصوص وضعیت مجموعه معدنی سرب و روی انگوران در حوزه استخراج ماده معدنی نیز افزود: استخراج هر ماده معدنی نیازمند آماده‌سازی است، به همین خاطر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران کامل به صورت دقیق و اصولی امر باطله‌برداری را انجام می‌دهد.

این مسئول ادامه داد: از سال ۵۸ تا ۸۵ حدود ۸ میلیون تن ماده معدنی از این مجموعه برداشت شده است و از سال ۸۵ تا پایان خردادماه امسال نیز حدود ۷ میلیون تن ماده معدنی استخراج و در استان توزیع شده است که در این زمینه نیز باید گفت که حدود ۸۳ درصد از خاک این مجموعه در استان زنجان توزیع می‌شود. به واقع باید گفت که طی ۳۸ سال گذشته در حدود ۱۵ میلیون تن ماده معدنی از این مجموعه استخراج شده است.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران در خصوص میزان باطله‌برداری‌های صورت گرفته از این مجموعه نیز اظهار کرد: از سال ۵۸ تا ۸۵ حدود ۴۸ میلیون مترمکعب باطله‌برداری از این مجموعه صورت گرفته و از سال ۸۵ تا پایان خردادماه نیز در حدود ۱۶۴ میلیون مترمکعب باطله‌برداری انجام شده است. در معدن به ازای هر یک تن ماده معدنی، ۲۳ تن باطله‌برداری صورت می‌گیرد که این خود هزینه زیادی به دنبال دارد.

وی در مورد فعالیت‌های این مجموعه در بخش سولفوره نیز با اشاره به اینکه از ابتدای بهمن‌ماه پارسال پیمانکار این بخش فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: تا بهمن‌ماه پارسال حدود ۴۲۰۰ متر در سطوح مختلف حفاری‌هایی صورت گرفته است تا معدن به حدی برسد که قابلیت استخراج داشته باشد و از اول امسال نیز کار استخراج آغاز شده و تا به امروز حدود ۸ هزار تن ماده معدنی سولفوره از این معدن استخراج شده است.

شبانی از سنگ تراورتن به‌عنوان یکی دیگر از مواد معدنی قابل استخراج از این مجموعه یاد کرد و افزود: معدن انگوران در حدود ۳۲ میلیون تن ذخیره ماده تراورتن دارد که حدود ۱۴ میلیون تن پروانه بهره‌برداری در این زمینه داریم و طبق پروانه باید ۲۵ هزار تن در سال تولید داشته باشیم که طی پارسال حدود ۲۰ هزار تن استخراج داشتیم و امسال نیز حدود ۳۰ هزار تن استخراج کرده‌ایم که برای استخراج این ماده معدنی حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب باطله‌برداری انجام شده است.

این مسئول اظهار کرد: در مورد اشتغال نیروهای بومی در این مجموعه نیز سعی شده تا نرم معادن که به‌کارگیری ۶۰ درصد از نیروهای بومی است، رعایت شود اما این در شرایطی است که پتانسیل لازم که همان نیروی انسانی با مهارت کافی در این زمینه است، وجود داشته باشد و ما نمی‌توانیم فقط ملاک بومی بودن را برای به‌کارگیری نیروی انسانی لحاظ کنیم؛ چرا که کار کردن در این مجموعه نیازمند مهارت‌های خاص است.

مدیر مجتمع معدنی سرب و روی انگوران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ذخیره مواد معدنی سرب این مجموعه ۷ میلیون تن است و اگر قرار باشد برداشت متوسط سالیانه ما ۷۰۰ هزار تن باشد، تا ۱۰ سال آینده ماده معدنی سرب از این مجموعه برداشت خواهد شد اما در زمینه تراورتن برای چند نسل آینده قابلیت بهره‌برداری داریم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید