پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آموزش نرم‌افزارهای<br>مهندسی مواد و مکانیک

آموزش نرم‌افزارهای
مهندسی مواد و مکانیک

استخراج فلزات گرانبها (طلا، نقره، پلاتین)

استخراج فلزات گرانبها – متالورژی استخراجی

استخراج فلزات گرانبها (طلا، نقره، پلاتین)

سنگ معدن طلا، نقره و پلاتین

فلزات گرانبها هم از منابع اولیه و هم ثانویه تولید می گردند. منابع اولیه شامل عملیات معدنی می باشد که شکل های مختلف به خود می گیرد: سنگ های سخت، معدن کاری زیرزمینی، معدن روباز، و لایروبی دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها از آن جمله می باشد. منابع ثانویه به موادی اشاره دارد که از قراضه های بازیافتی به دست می آیند. قراضه های دندانپزشکی، قراضه های جواهرات، قراضه های الکترونیکی و مواد دور ریخته شده مصرف شده، کاتالیزورهای خود خارج شونده مصرف شده، کاتالیزورهای مصرف شده تصفیه کننده پترولیوم و بسیار چیزهای دیگر از این دسته هستند. اکتشاف فلزات گرانبها در منابع اولیه معدنی در تصاویر مکتشفان آمریکایی که برای یافتن پولکی های طلا و قطعات فلز کوچک خروجی رودخانه ها را کند و کاو می کردند قابل مشاهده می باشد. همچنین در فرهنگ های قدیمی گاهی ذرات کوچک طلا و نقره در بستر رودخانه ها یافت می شد. این ها از روی تپه ها شسته می شدند و در نواحی نزدیک به سطح بدست می آمدند. این فلزات درخشان و نرم در طول قرون توسط تقریبا تمامی فرهنگ ها به منظورهای تزئینی، جواهرات، کارهای هنری، و در نهایت جهت قرار گیری در جایگاه واحد پول، مورد جستجو بوده اند.

به طور مختصر استخراج و تصفیه فلزات با روش هایی که شامل بکارگیری حرارت هستند را پیرومتالورژی می گویند. مهمترین عملیات پیرومتالورژی عبارتند از تشویه (roasting)، تکلیس (Calcination)، ذوب و احیا (smelting)، و تصفیه (refining). مثال بارز استفاده از پیرومتالورژی در فرایند استخراج آهن است که عمده آنها کوره بلند است.

اما بیشتر فلزات گرانبها از رسوبهای معدنی استخراج می شوند که در آن آنها با فلزات و مواد معدنی دیگر مخلوط می باشند. این رسوب ها را سنگ معدن می نامند.


تصفیه ی پیرومتالورژیکی فلزات گرانبها بخش اول

این فیلم مثال هایی ارائه می دهد از فرایندهای فلزات گرانبها با استفاده از شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی متالورژی و غیره.
فرایند های تصفیه یک سری مراحل دارند که شامل روش های شیمیایی، استخراج شیمیایی و تغلیظ هستند. هر مرحله از یک حالت کنستانتره یا تبدیل مجزا تشکیل شده است. در اصل فلزات گرانبها مانند بلوک های ساختمانی طی مراحلی به بلوک های ساختمانی دیگر متصل می شوند تا جایی که محصولات نهایی فلزات گرانبهای خالص حاصل شوند.
فیلم های قبلی ما مراحل تغلیظ و تصفیه با استفاده از فراوری های میانی را نشان دادند.
فیلم های هیدرومتالورژیکی روش های فرآوری که نیاز به روش شیمی تر برای جدا کردن فلزات گرانبها از مواد اطراف دارند را نشان می دهند که در مقابل روش پیرومتالورژی است که نیاز به حرارت و ذوب و احیا دارد تا جدایش صورت گیرد.
این فرایندها در توالی های مختلف انجام می شوند که به ماده تغذیه از جمله ماده اولیه یا سنگ معدن در مقابل قراضه ثانویه بستگی دارد.
پیرومتالورژی شامل ذوب یا دیگر عملیات حرارتی برای تغلیظ یا استخراج فلزات می باشد.


تصفیه ی پیرومتالورژیکی فلزات گرانبها بخش دوم

این ویدئو مثال هایی از مشاغل در زمینه فلزات گرانبها را ارائه می دهد که برای رشته های شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی متالورژی و غیره کاربرد دارد.
ویدئو قبلی ما مروری داشت بر فرایندهای پیرومتالورژیکی کلسیناسیون، و تشویه اکسیداسیون.


در صورت علاقه میتوانید با گرایش متالورژی استخراجی از رشته مهندسی مواد در + این نوشته بیشتر آشنا شوید.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید