احداث کارخانه تولید شمش طلا در جنوب کرمان

au

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

محمود اسکندری نسب صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: معدن طلای زرترشت در 10 کیلومتری روستای زهمکان از توابع شهرستان فاریاب در جنوب کرمان قرار دارد و طبق شواهد باستان شناسی به دست آمده، سابقه استخراج از این معدن به چند هزار سال قبل بر می گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان عنوان کرد: از آنجایی که طلا به عنوان یک فلز استراتژیک از لحاظ سیاسی و اقتصادی، پشتوانه مالی کشورها بوده و نقش مهمی را در بازارهای جهانی ایفا می کند، اکتشاف و بهره برداری از ظرفیت های طلا در تمام نقاط کشور دارای اهمیت فراوان است به علاوه اینکه در اشتغالزایی نقاط محروم نیز نقش موثری دارد. وی ادامه داد: معدن طلای زرترشت در سال 74 توسط یک شرکت خصوصی ثبت شده و در سال 88 پروانه بهره برداری اخذ کرده است اما تا نیمه دوم سال 92 هیچ گونه فعالیتی در این معدن انجام نشده بود.
اسکندری نسب افزود: فعال سازی این معدن مهم به عنوان یکی از اولویت های کاری سازمان تعریف شد و با پیگیری های مستمر با ورود سرمایه گذار جدید عملیات اکتشاف و استخراج در معدن مجدداً آغاز شد. وی گفت: اکتشاف سطحی در محدوده ای به وسعت 6.5 کیلومتر مربع، اکتشاف تفصیلی در محدوده ای به وسعت 1.5 کیلومتر مربع، حفر 37 گمانه جمعاً به عمق 2 هزار و 500 متر، برداشت و آنالیز بیش از 2 هزار نمونه، استخراج بیش از 20 هزار تن ماده معدنی و دپو در معدن از جمله اقداماتی است که در دو سال اخیر برای فعال سازی این معدن انجام گرفته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان اظهار کرد: در حین انجام این فعالیت های اکتشافی در دو سال اخیر، ذخیره معدن به حدود چهار برابر قبلی افزایش پیدا کرد که این اقدام پروژه را از لحاظ اقتصادی برای سرمایه گذار آن جذاب و سرانجام منجر به سرمایه گذاری برای احداث کارخانه تولید شمش طلا توسط سرمایه گذار معدن شد. اسکندری نسب افزود: در نتیجه تلاش سازمان و با توجه به عیار پنج گرم در تن، سنگ معدن که عیار خوبی در میان معادن طلا محسوب می شود و همچنین ذخیره 500 هزار تنی معدن، سرمایه گذار معدن آمادگی خود را برای ساخت کارخانه فرآوری در مجاورت معدن اعلام کرد و در تیر ماه امسال مجوز آن توسط سازمان صادر شد.
وی بیان کرد: مجوز ساخت کارخانه در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع و با سرمایه گذاری بیش از 104 میلیارد ریال صادر شده است، ظرفیت تولید این کارخانه، تولید سالانه 100 کیلوگرم شمش طلا است که به طور مستقیم حداقل برای 90 نفر اشتغالزایی می کند.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان از وجود و فعال سازی یک معدن طلا در نزدیکی معدن زرترشت خبر داد و گفت: در این مدت سعی شد اکتشاف در سایر نقاط ظرفیت دار این منطقه نیز دنبال شود که یک معدن طلای دیگر نیز شناخته و فعال شد.وی افزود: با توجه به اینکه روند مطالعات برای اجرای این کارخانه به کمک سرمایه گذار خارجی در حال انجام است، فعال سازی معدن دوم به تأمین مواد معدنی مورد نیاز کارخانه زرترشت کمک می کند.
اسکندری نسب خاطرنشان کرد: معدن دوم با ذخیره ای بالغ بر 17 هزار تن و سرمایه گذاری بالغ بر 8 میلیارد ریال به زودی به بهره برداری می رسد و برای 20 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد می شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید